Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Roma'nın İhtişamlı Kentinde Yeniden Ayak Sesleri!

Dünyaca ünlü coğrafyacılar Strabon ile Stephanos'un eğitim gördüğü, Roma döneminin en önemli kültür ve eğitim merkezlerinden Nysa caddelerinde yeniden ayak sesleri duyulmaya başladı.

yapi.com.tr
Roma'nın İhtişamlı Kentinde Yeniden Ayak Sesleri!

Aydın Sultanhisar'daki Nysa Antik Kenti'nde bu yıl yapılan kazı ve restorasyon çalışmalarında kentin çok önemli yapıları ortaya çıkartıldı. Kentin iki yakasını birleştiren stadyum köprüsüne doğru uzanan mermer döşemeye sahip sütunlu ana cadde ile caddenin kuzeyinde yer alan çarşı bazilikası ve forumun yer aldığı alana girişi sağlayan anıtsal kapının, insanlık tarihi açısından çok önemli olduğu vurgulandı.

Nysa Antik Kenti kazılarına 1907 yılında başlandı ve bugüne kadar zaman zaman molalar verilerek süren kazılarda; at nalı planlı tiyatroya, dört yanı çift sıra sütunlarla çevrili agoraya, amfi tiyatro olarak da tanımlanan stadyuma, Bizans dönemine ait şehir surları ve eski çağlarda Akharaka olarak adlandırılan kutsal tapınağa ulaşıldı.

Anadolu'nun en iyi korunmuş ikinci antik kütüphanesine sahip Nysa Antik Kenti'nde toprağın altından üstüne çıkarılan bu tarihi zenginlikler bizi M.S. 2'nci yüzyıla kadar götürüyor.

"Antik kentte çalışmalar kazı ile sınırlı değil"

Aydın Arkeoloji Müzesi başkanlığında ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Serdar Hakan Öztaner'in bilimsel danışmanlığında yürütülen 2013 dönemi kazı ve restorasyon çalışmalarında ise, çok önemli yapılar ortaya çıkartıldı.

Çalışmalarla ilgili açıklama yapan Öztaner, "Antik Kentte çalışmalar kazıyla sınırlı değil. Gün yüzüne çıkarılan tiyatro ile meclis binasında yürütülen onarım ve restorasyon çalışmalarının yanı sıra kent merkezindeki sütunlu ana caddenin, anıtsal kapının ve çarşı bazilikasının ayağa kaldırılması için gerekli çalışmalar da hızla sürüyor. Antik kaynaklar Nysa'nın Helenistik dönemde M.Ö. 3'üncü yüzyılda kurulduğunu yazıyor. 2'nci yüzyıl yaşamına 21'inci yüzyıl insanının tanıklık etmesini sağlayan çalışmalara Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2012-2013 yıllarında toplam 485 bin liralık bütçe ayırdı" dedi.

Nysa Antik Kenti

Nysa Antik Kenti, Aydın iline bağlı Sultanhisar İlçesi sınırları içindeki Karia kentlerindendir. Kent ile ilgili en önemli bilgileri yaşamının büyük bölümünü Nysa'da geçiren Strabon'dan almaktayız. Strabon kentin iki bölümden oluştuğunu anlatmaktadır. Şehri ikiye bölen sel yatağının batısında gymnasion yer almaktadır. Kuzeyde Bizans yapı kalıntısı ve kütüphane yer almaktadır. Kütüphanenin kuzeyinde ise sahne binasında görülen kabartmalarıyla ayrı bir öneme sahip olan tiyatro bulunmaktadır. Sel yatağının doğusunda ise odeon ve bouleuterion yer alıyor. Şehrin nekropolü batıda ufak bir yerleşme yeri olan Akharaka yolu üzerinde bulunmaktadır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/romanin-ihtisamli-kentinde-yeniden-ayak-sesleri_112252.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!