Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Rusya'dan Yüzde 10 İndirim Aldık Ama...'

Rusya'dan alınan doğalgaz için yüzde 10,25 indirim aldıklarını açıklayan Enerji Bakanı Taner Yıldız, kur nedeniyle indirimin faturalara yansımayacağını belirtti.

yapi.com.tr/AA
'Rusya'dan Yüzde 10 İndirim Aldık Ama...'

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya'dan alınan doğalgaz için yüzde 10,25 indirim aldıklarını açıkladı. Yıldız, "Gazprom ile dün nihayetlendirdiğimiz fiyatlar doğalgazda yüzde 10,25'lik indirime denk geliyor" dedi ve ekledi, "Ama bu kur nedeniyle vatandaşa yansımayacak."

Yıldız, şöyle konuştu:

Dediğim gibi dövizdeki yükselme bizim aldığımız indirim oranından daha fazladır. Aralık 2013'e göre yüzde 26, aralık 2014'e göre yüzde 12,6'dır. Dün bizim gazpromla nihayetlendirdiğimiz fiyatlar ise 10,25'tir. biz bununla kalmadık, özel sektörün doğalgaz ihtiyaçlarıyla ilgili kendilerinin rusya'dan doğalgazı alıp, Türkiye'de rahat satabilecekleri, ticaret faaliyetlerine devam edebilecekleri noktayı yakalamış bulunuyoruz Son geldiğimiz durumda kasım 2008 doğalgaz fiyatları mertebesindedir 28 AB üyesi ülke arasında en ucuz doğalgaz satan, hem sanayicisine hem vatandaşına en ucuz doğalgaz satan ülke Türkiye'dir. Bunlarla alakalı BOTAŞ, bu indirimle beraber BOTAŞ önceki zararlarını telafi edecektir. Hazineye gümrüğe ve maliyeye olan borçlarını kapatacaktır. 2015 yılının haziran ayına kadar bunların önemli bir bölümünü, inşallah çok iyi bir nakit akışına da sahip olacaktır.

Martta zam yok

Doğalgaz fiyatlarında bir değişiklik yok. Şubat mart aynı fiyat mekanizmalarıyla kullanılacak. Basında zaman zaman çıkan acaba gizli zam var mıydı, açık zam var mıydı gibi herhangi bir yoruma da katılmadığımızı söylememiz lazım. Ne açıktan ne gizliden zam vardır. Biz olduğunda paylaşan bir hükümetiz. Doğalgaz fiyatlarıyla alakalı fiyat değişikliği söz konusu değildir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rusyadan-yuzde-10-indirim-aldik-ama-_128933.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!