Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sahte Mühendislere Dikkat!

İnşaat Mühendisleri Odası, meslek odalarının denetim sürecinden uzaklaştırıldığına, bunun sonucunda da ‘sahte mühendislerin’ çoğaldığına işaret etti. İMO, 1873 inşaat mühendisinin gerekleri yerine getirmeksizin yeni yapı ruhsatlarına imza attığını belirledi.

yapi.com.tr
Sahte Mühendislere Dikkat!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) yapısında değişiklik yapmak isteyen ancak tepkiler üzerine geri adım atan AKP, bu kez de yönetmelik değişiklikleriyle mimar-mühendislerin odaları ile bağlarını koparıyor. Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre mesleki denetimin zayıflaması ise “sahte mühendis” sayısında patlama yaratıyor.

Hükümet, son dönemde yapı üretim süreciyle ilgili yaptığı değişikliklere bir yenisini daha eklendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle odaların mesleki denetimine bir darbe daha indirildi. Eski yönetmelikteki, “İlgili idareler fenni mesuliyet üstlenen mimar ve mühendislerin bir önceki ayda yaptıkları işlemlere ilişkin bilgileri her ayın ilk haftası içinde ilgili meslek odalarına bir liste halinde topluca bildirir” maddesi kaldırıldı.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), değişikliğin yapı üretim sürecinde denetimsizliğin önünü açacağını, “başıbozukluk” yaratacağını vurguladı. “Proje müellifliği” ve yapım işlerinin denetimine dair fenni mesuliyet üstlenen mimarların ve mühendislerin büro tescillerini her yıl yenileme zorunluluğu da kaldırıldı. Değişiklik ile mimar-mühendislerin bir kez büro tescillerini yaptırmaları yeterli olacak. Her yıl yenilemeleri gerekmeyecek.Hükümet, daha önce çıkardığı kanun hükmünde kararnamelerle meslek odalarının görev ve sorumluluğu altında bulunan işlerin tamamını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devretmiş, bazı belgeler için zorunluluğu kaldırmıştı.

İMO, peşi peşine çıkartılan kanun hükmünde kararnameler ve yönetmelik değişiklikleri ile meslek odalarının denetim sürecinden uzaklaştırıldıklarını, bunun sonucunda da “sahte mühendislerin” çoğaldığına işaret etti. Bu denetimsizliğin yarattığı sonuçlara dikkat çekmek için 1 Ocak 2011 ile 1 Nisan 2013 tarihleri arasını kapsayan bir araştırma yapan İMO, 1873 inşaat mühendisinin işyeri tescil belgesi olmadan/yıllık onaylarını yaptırmadan, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde var olan yükümlülükleri yerine getirmeden, yeni yapı ruhsatlarına imza attığını belirledi. İMO, “Bu durum nitelikli yapı üretim sürecinde ciddi bir zafiyet olduğunu göstermektedir” dedi.

Eski yönetmelikte yer alan idarelerin inşaat mühendislerinin yaptıkları işlere ilişkin bilgileri her ay odaya bildirme yükümlülüğü kapsamında da, 2012 yılının mayıs, haziran, temmuz ve ağustos aylarında 3 bin 568 idareden sadece yüzde 9’u İMO’ya bildirimde bulundu.Bildirimde bulunulan 10 bin 545 “yeni” yapı ruhsatında; oda kaydı olmayan proje müellifi sayısının 4, oda kaydı olmayan fenni mesul sayısının 3, oda kaydı olmayan şantiye şefi sayısının 34, işyeri tescil belgesi olmayan ya da belgesini yenilemeyen proje müellifi sayısının 125, işyeri tescil belgesi olmayan proje müellifleri tarafından üretilen proje sayısının 218, işyeri tescil belgesi olmaksızın fenni mesuliyet üstenilen ruhsat sayısının 82 olduğu belirlendi. Bu verilerin meslek odaları ile mühendislerin bağının kesilmesinin kaçınılmaz sonucu olduğuna dikkat çeken İMO, iktidarın Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu unuttuğunu, denetim mekanizmasını yok saydığını vurguladı.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/sahte-muhendislere-dikkat-_110030.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!