Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mühendisler Cetvel Kırdı!

Antalya'da YÖK'ün yeni mühendislik tamamlama programını protesto eden bir grup mühendis, Atatürk Anıtı önünde 'T cetvellerini' kırarak tepkilerini dile getirdi. Mühendisler eylemin ardından kırdıkları cetvellerin çöplerini toplayarak yanlarında getirdikleri çöp kutularına attı.

yapi.com.tr
Mühendisler Cetvel Kırdı!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Antalya İl Koordinasyon Kurulu üyesi bir grup mühendis, Yüksek Öğrenim Kurulu'nun (YÖK) 'Teknik Öğretmenler için Mühendislik Programı Tamamlama Programı Başlıyor' adı altında duyurduğu programla 100 lira bedelle mühendislik unvanı verileceğini ileri sürerek Attalos Heykeli önünde bir araya geldi.

DHA'nın haberine göre, açtıkları pankartla Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyen yaklaşık 250 mühendis burada basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklama yapan İl Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Vahap Tuncer, "YÖK, '28 Şubat mağduriyetini gideriyoruz' söylemleri arasında 20 yıl önceki yönetmeliği uygulamaya karar vererek, dalga geçer gibi hazırlanan sınav sorularıyla 100 lira bedelle mühendislik unvanı dağıtmaya hazırlanmaktadır. YÖK bu kararı mühendisleri yok sayan bir anlayışla meslek odalarından gizleyerek yapmış. Web sitesinde, 'Teknik Öğretmenler için Mühendislik Programı Tamamlama Programı Başlıyor' şeklinde duyurmuştur" dedi.

Yapılan duyurunun altında örnek soru tipleri verildiğini kaydeden Tuncer, "Bu duyuruya göre, 21 Temmuz 2013 tarihinde bugün sayıları 72 bini bulan teknik öğretmen, ortaokul öğrencilerinin girdiği seviye belirleme sınavlarının da altında kalan basitlikte sorulara yanıt vererek mühendislik tamamlama programlarına alınacaktır. Bu bedava unvan dağıtımı uygulaması bilime, kazanılmış haklara ve hakkaniyet duygusuna aykırıdır. Bu mühendislik fakültelerine girmeye çalışan öğrencilere haksızlıktır. 20 yıldır yürürlükte olan bir teknik mevzuat bugün 10 binlerce teknik öğretmenin mühendis yapılmak istenmesi hukukun kötüye kullanılması anlamına gelmektedir. Bu tamamlama sınavı tamamen göstermeliktir. YÖK bu kararı ivedilikle geri almalıdır. Karar geri alınmadığı takdirde YÖK karşısında tüm mühendisleri, mühendislik fakültelerinde eğitim gören öğrenci örgütünü görecektir" diye konuştu.

Mühendisler açıklamanın ardından yanlarında getirdikleri 'T cetvellerini' kırarak tepkilerini dile getirdi. Mühendisler eylemin ardından kırdıkları cetvellerin çöplerini toplayarak çöp kutularına attı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muhendisler-cetvel-kirdi_110261.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!