Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sanayide Çarklar Yeniden Hareketlendi

Önceki iki ayda yavaşlayan sanayi üretimi, mayıs ayında hızlandı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 5.6 arttı.

yapi.com.tr
Sanayide Çarklar Yeniden Hareketlendi

TÜİK, mayıs ayına ilişkin sanayi üretimi verilerini açıkladı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 5.6 arttı. Piyasada beklenti yüzde 3.6 artış olacağı yönündeydi. Yüzde 1 artması beklenen mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6 arttı.

TÜİK'in açıkladığı verilere göre; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,6 arttı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,3 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 artış yaşandı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,8 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,2 arttı.

Öte yandan ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 3,5 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti.

Ulaşım araçlarının imalatında yüzde 12 artış

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 12,0 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 11,1 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı ve yüzde 10,5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti.

En yüksek azalış deride

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 7,7 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 3,5 ile içeceklerin imalatı ve yüzde 2,4 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti.

ETİKETLER: sanayi TÜİK
http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayide-carklar-yeniden-hareketlendi_145604.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 36 T

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!