Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şantiyeler de Normalleşecek

Rusya ile normale dönüş Türk inşaat sektörüne de canlılık getirecek. İmza aşamasında bulunan ancak kriz sonrası iptal edilen projelerin devreye gireceğini belirten Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, yeni dönemde Rusya’da Türk imzası ile ilk etapta 2 milyar dolarlık projenin başlayacağını ve bunun kademeli olarak artacağını söyledi

yapi.com.tr
Şantiyeler de Normalleşecek

Uçak krizi ile başlayan Rusya Türkiye gerilimi Türk inşaat sektörünü de etkilemişti. İlk etapta Türk firmaların şantiyelerine baskınları yapılmış ve işçilerin vizesi iptal edilmişti. Sonrasında bazı Türk firmalarına özel izinler verildi ve çalışmalar devam etti. 9 Ağustos’ta Rusya’nın St. Petersburg kentinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılan kritik görüşme sonrası ilişkilerin normale döneceği mesajı verildi. İnşaat sektörünün, Türkiye-Rusya ekonomik ilişkilerinin lokomotifi olduğunu belirten Putin, bu alandaki işbirliğini yeniden canlandırmaya hazır olduklarını söyledi.

Rusya lider pazar

Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre, Rusya ile başlayan yeni dönemde imza aşamasında bulunan ancak kriz sonrası iptal edilen projelerin devreye gireceğini belirten Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, yeni dönemde ilk etapta 2 milyar dolarlık projenin başlayacağını söyledi. Rusya’dan alınan yeni iş miktarı 2013’de 4.8 milyar, 2014’de 3.9 milyar, 2015’de ise 5.4 milyar dolar olduğunu belirten Yenigün, “Yıllık yeni proje tutarının kriz öncesi seviyelere dönmesi ve aşması hedefleniyor” dedi. Türk müteahhitlerince pazara ilk defa giriş yapılan 1988 yılından bu yana üstlenilen 1941 projenin toplam bedeli yaklaşık 65 milyar dolar oduğunu belirten Yenigün, Rusya’nın yurtdışında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında yüzde 20 pay ile lider konumda bulunduğuna da dikkat çekti.

Eski günlere döneceğiz

Rusya’da 1 milyar dolarlık projeleri olduğunu belirten Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, “Yaşanan talihsiz olay sonrası önce işler durdu, sonra özel izinlerle çalışır duruma geldik. İşler devam etse de gümrüklerde mal görütmede sorunlar devam etti. Lojistik ve nakliye sorunları vardı. İşçilerin gönderilmesi nedeniyle de sıkıntılı süreç yaşadık. Rusya’da kan kaybediyorduk, ama görülen o ki şimdi eski günlere döneceğiz” dedi. Rusya’da bugüne kadar yeni iş alımı anlamında sadece görüşme yapılıp somut adımlar atılamadığını belirten Okay, şirketlerinin bekleyen 100 milyon dolarlık yeni işleri olduğunu dile getirdi.

Büyük projeler planlanıyor

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Rusya ziyaretinin sadece müteahhitlik sektörü için değil, başta turizm ve enerji olmak üzere birçok sektör için büyük önem arz ettiğini dile getirerek, “Rusya bundan sonra daha büyük projeler yapmak istiyor. Türk müteahhitler bu projeleri üstlenme konusunda yeniden iddialı hale gelecek” dedi. Özdemir, iki ülke arasında gerginliğin sürdüğü dönemlerde, personel ve malzeme götürüp getirme konusunda zorluk yaşandığını belirterek, bundan sonrası için böyle bir zorluk beklemediklerini ifade etti. Şu anda Rusya’da inşa ettikleri Rostov Havalimanını 2017 sonunda bitirmeyi planladıklarını bildiren Özdemir, ilişkiler normale döndüğünde daha rahat personel götüreceklerini, malzemeleri daha rahat ileteceklerini söyledi.

400 milyar dolarlık imza

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) ile Türk şirketi Rönesans Holding arasında toplam 400 milyon dolarlık yatırım iş birliği anlaşması imzalandı. RDIF’ten yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’nın St. Petersburg kentine gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, RDIF ve Rönenans Holding arasında toplam 400 milyon dolarlık yatırım iş birliği anlaşması imzalandığı belirtildi. Rusya’da kurulmuş bir şirket olarak bu ülkeyi her zaman en önemli yatırım ortağı olarak gördüklerini belirten  Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, “Rusya ve Türkiye arasındaki yatırım iş birliğini artırmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/santiyeler-de-normallesecek_148030.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!