Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Taşeronlar, Müteahhitlik Devi Çukurova’nın İflasını İstedi

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın babasına ait inşaat şirketinin iflası istendi. Dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları arasında da giren Çukurova İnşaat’ın iflasına yönelik davaları taşeronları açtı.

yapi.com.tr
Taşeronlar, Müteahhitlik Devi Çukurova’nın İflasını İstedi

Temeli 40 yıl kadar önce atılan Çukurova İnşaat San. ve Tic. A.Ş şirketi, özellikle Libya, Afganistan gibi alt yapı ve üst yapı yatırımları ile öne çıktı. DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın babası Muhterem Vardar ve Murat Başlılar’ın yönetim kurulunda olduğu şirket, en son Libya’da üstlendiği projelerde ciddi sorunlar yaşadı.

Kaddafi’nin devrilmesi sonrası Libya’da oluşan kaos, Çukurova İnşaat’ın yanı sıra çok sayıda Türkiye firmasını da vurdu. 5 yıldır yaşanan sorunun çözümü için diplomatik görüşmeler yoğunlaşsa da, sektörün önde gelen firmalarından Çukurova İnşaat’a yönelik iflas davalarının açıldığı öğrenildi.

İki ayrı iflas davası var

Anılan davalardan biri İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülüyor. Anılan davayı, şirketin Libya’daki Al Assa Villa Projesinde, mermer ve fayans işlerini üstlenen taşeron Zeynel Ortakçı açtı. Edinilen bilgilere göre, Ortakçı, ilk önce şirkete karşı icra takibi başlattı. Şirket bu takibe itiraz etti. Ortakçı da, itirazın iptali ve şirket hakkında iflas kararı verilmesi için dava açtı. Mahkemenin hazırlattığı bilirkişi raporu da Ortakçı’nın lehine çıktı. Mahkeme geçtiğimiz 25 Mayıs günü görülen duruşmada Çukurova İnşaat’a 7 günlük süre verdi. Anılan süre içinde, davaya konu tutarın mahkeme veznesine yatırılması istendi. Mahkemenin verdiği depo kararının yerine getirilmemesi durumunda 15 Haziran’da yapılacak duruşmada şirketin iflasına yönelik karar verilmesi gündeme gelebilir.

Sıvacı da dava açtı

Çukurova İnşaat hakkında iflas davası açan bir diğer taşeron ise Yunus Demirezen. Yine şirketin Libya’daki projesinde sıva işlerini üstelenen Demirezen de, 1 milyon 643 bin 246 liralık alacağı için şirketin iflasını istedi. Anılan davanın bir sonraki duruşması ise 7 Eylül’de yapılacak. Bir başka alacaklı taşeron Mehmet Cemrek’in de şirketten olan 250 bin dolarlık alacağı için icra takibi başlattığı öğrenildi. Anılan takip ile ilgili sürecin devam ettiği öğrenildi.

Ülke karıştı parayı alamadık

Şirketin açılan dava ve yapılan takiplere ilişkin savunmasının temelini ise, Libya’da yaşanan kaos oluşturdu. Şirket, Libya’da yaptığı projelerin parasını alamadığını belirtti. Daha önce de gündeme gelen konuda, Çukurova İnşaat’ın bu ülkede 100 milyon dolarlık alacağının kaldığı belirtilmişti.

Başka firmaların da parası kaldı

Türkiye firmalarının bu ülkede kalan alacak miktarı 1.5 milyar lira olarak ifade ediliyor. Yarım kalan projelerin toplam büyüklüğü ise 18.5 milyar dolar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/taseronlar-muteahhitlik-devi-cukurovanin-iflasini-istedi_144982.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!