Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Santralların Atıklarına Yargı Geçit Vermedi

Termik santrallara atık muafiyeti getiren ve dip taramasındaki atıkların test edilmeden depolanmasını sağlayan yönetmeliğe ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verildi.

yapi.com.tr
Santralların Atıklarına Yargı Geçit Vermedi

Termik santrallara atık muafiyeti getiren ve dip taraması sonucu elde edilen atıkların ikinci sınıf depolama tesislerinde depolanacağına ilişkin yönetmelik değişikliklerine Danıştay İdare Davalar Kurulu’nca yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği’nin (TMMOB) açtığı dava sonucu verilen kurul kararında, dava konusu düzenlemelerde hukuka uygunluk bulunmadığı, insan ve çevre sağlığı üzerinde telafisi imkânsız veya güç zararlara sebep olacağı belirtildi.

26 Aralık 2019’da ‘Atıkların düzenli depolanmasına dair yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlandı. BirGün'den Gökay Başcan'ın haberine göre; bu yönetmelikle birlikte yıl sonunda kapatılması beklenen termik santralların depolamaları gereken atıklar için uymak zorunda oldukları sınır değerler değiştirildi. Kurumsal akademik rapor alan tesislere, düzenli depolama tesisi onay belgesi ve il müdürlüğü onayı olmaksızın “düzenli depolama” için çevre izin lisans başvurusu yapma hakkı verildi.

Teste Gerek Yok
Öte yandan dip taramasına ilişkin ise yönetmelikte şöyle bir madde yer aldı: “Dip taraması faaliyeti sonucunda oluşan dip tarama malzemesi, karada bertarafının sağlanması durumunda ikinci sınıf depolama tesislerinde test edilmeksizin depolanabilir. Bu atıklar, belediye atıklarının depolandığı depolarda depolanamaz.”

İtirazlar Haklı Bulundu
Termik santralların önünü açan ve teste tabi tutulmadan atıklarının depolanmasının insan ile çevre sağlığı açısından uygun olmadığını belirten TMMOB yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtı. Danıştay yürütmenin durdurulması istemini reddetti. TMMOB’nin yaptığı itirazlar sonucunda İdari Dava Daireleri Kurulu’nca yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/santrallarin-atiklarina-yargi-gecit-vermedi_184293.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!