Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarım Santrale Terk Edildi

Çarşamba Ovası’na kurulmak istenen biyokütle enerji santralini de kapsayan imar planlarının belediye tarafından onaylanmasına bölge halkı tepki gösterdi.

yapi.com.tr
Tarım Santrale Terk Edildi

Samsun’un Çarşamba ilçesinde kurulmak istenen biyokütle enerji santraline karşı mücadele sürüyor. Biyokütle enerji santralini kapsayan imar planlarının Çarşamba Belediyesi tarafından onaylanmasına tepki gösteren bölge halkı, belediye binasının önüne siyah çelenk bıraktı.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; çelenk bırakma öncesi Çarşamba Çevre ve Çiftliler Derneği’nden yapılan açıklamada, “İzinsiz kümes yapsa vatandaşının başına dikilen belediye, sermaye söz konusu olunca her türlü kolaylığı göstermiştir. Burada üretilen ürünler satın alma gücü giderek düşen halkımızın da ucuz sebze ve meyveye erişebileceği yegane kaynaklardan biridir. Son yıllarda tüm dünyayı etkilemeye başlayan küresel iklim değişikliğinden Yeşilırmak sayesinde belki de en az etkilenecek ovalardandır.” denildi.

Samsun Çevre Platformu Sözcüsü ve Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, Çarşamba Ovası’nın korunarak gelecek nesillere bırakılmasının gıda güvenliği açısından hayati önemde olduğuna dikkat çekti.

Biyokütle santrallerine Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında en üst meblağdan teşvik verildiğini ifade eden Özdağ şöyle konuştu: Şirket, piyasanın tam 3 katına yüzde 100 alım garantisi ile devlete elektrik satacak. Yani bizim vergilerimizi toplayan devlet, piyasanın tam üç katı bedel ödeyerek elektrik satın alarak, ovamızı kirleten şirketi ödüllendirecek. Şirket yılda 28-30 Milyon dolar para kazanacak.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarim-santrale-terk-edildi_183912.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!