Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Saray'a 8 Dönüm

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait Atatürk Orman Çiftliği’ndeki (AOÇ) 8 bin 406 metrekarelik arazi, Meclis’te alınan kararla trampa edilerek 2 yıllığına Başbakanlık adına Cumhurbaşkanlığı Sarayı için tahsis edildi.

yapi.com.tr
Saray'a 8 Dönüm

Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez başkanlığında gerçekleşen Meclis’te, Ak Parti ile CHP arasında, ‘Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ polemiği yaşandı.

Hürriyet'ten Mert Gökhan Koç'un haberine göre, gündem toplantısında ilk olarak Büyükşehir Belediyesi’nin AOÇ’deki 8 bin 406 metrekarelik hissesinin trampa edilerek Başbakanlık’a devredilmesi için gönderilen Başkanlık Yazısı öne çıktı. 

Refleksle hayır diyorsunuz

CHP’li meclis üyelerinin itirazı sonucu oy çokluğuyla kabul edilen kararın ardından konuşan Başkanvekili Ölmez, “Burada bir Cumhurbaşkanlığı Köşkü var. Ne bir şahsın malıdır, ne bir başkasının malıdır. Bir refleksle hayır diyorsunuz ama bitmiş bir işleme hayır demenin mantığını anlamak isterim” dedi.

Bitmiş şeyin kararı şimdi geliyor

CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya, “Bitmiş bir şeyin kararı neden şimdi geliyor” diyerek karara şöyle tepki gösterdi: “Cumhurbaşkanlığı Sarayı‘na karşı çıkma nedenlerimizin başında AOÇ’nin içine böyle bir binanın yapılmasıdır. Ankara’da o kadar çok mekan var ki bina yapılabilecek. Onun için buna karşı çıkıyoruz.”

Saray ile birlikte Akay polemiği

Meclis’teki Cumhurbaşkanlığı Sarayı tartışmaları sırasında Akay Kavşağı polemiği de yaşandı. Meclis Başkanvekili Ölmez, CHP’nin daha önce Akay Kavşağı’nda benzer kararları olduğunu belirterek, “Mahkemelere başvuruldu, yürütmeyi durdurma kararları alındı. Akay Kavşağı sonuç olarak hayata geçti. Çok dramatik bir şekilde dava açan CHP mahkeme kararıyla plansız bıraktı orayı. Yıkım emri çıktığında da CHP il başkanı ‘ben burayı yıktırmam’ dedi. Yıkılsın diye açtığınız davayı geri çektiniz” dedi. Doğan Yılmazkaya ise, “Tartıştığımız konuyla Çankaya’yı her defasında neden karıştırıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Toplamda 487 bin metrekarelik arazi

Kararla birlikte toplamda 487 bin 941 metrekarelik arazinin 8 bin 406 metrekaresi trampa yöntemiyle takas edilmek üzere Başbakanlık’a tahsis edildi. Arazide yaklaşık 157 bin metrekarelik Orman Bakanlığı’nın TOKİ’ye devrettiği ve yaklaşık 322 bin metrekarelik AOÇ’ye ait olan ancak Orman Bakanlığı’na tahsis edilen hisseler de bulunuyor.

Mimarlar: Yargıya taşıyacağız

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ’de Büyükşehir Belediyesi’ne ait 8 dönümlük hissenin Başbakanlık adına tahsis edilmesine tepki gösterdi. Oda başkanı Tezcan Karakuş Candan, “AOÇ arazilerini parsel parsel ne devrettireceğiz ne de sattıracağız” dedi ve şöyle devam etti:

“AOÇ arazisi kimin mülkiyetinde olursa olsun, Büyükşehir Belediyesi’nin kullanımında da olsa alan zaten davalık süreçtedir. Sayıştay raporları amacı dışında kullanılan AOÇ arazilerinin AOÇ’ye devrini istemektedir. Süreci takip edeceğiz. Yargıya taşıyacağız. Devredilen arazi kimin kullanımında olursa olsun esasta Atatürk Orman Çiftliği mülkiyetindedir. Keyfi tahsislerde bulunamazlar. AOÇ’de 5. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı var. Bunlara rağmen hukuksuzca ve aymazca tahsisler yapmalarını kabul etmiyoruz.”

Resmi yazışmalarda başbakanlık görünüyor

AOÇ’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı inşasına başlandığı dönemde Beştepe Başbakanlık Hizmet Binası olarak inşa edildiği için resmi yazışmalarda arazi Başbakanlık’a tahsis edilmiş gibi gözüküyor. Söz konusu 8 dönüm arazi şimdi Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/saraya-8-donum_130152.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!