Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sektör Liderleri Yapı Fuarı’nda Sektörü Masaya Yatırdı

43. kez kapılarını açan Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbul, gelenekselleşen “Fikir Önderleri Yapı İhracatı ve Sürdürülebilir Yenilik Fırsatlarını Açıklıyor” temalı Başkanlar Oturumu ile başladı.

yapi.com.tr
Sektör Liderleri Yapı Fuarı’nda Sektörü Masaya Yatırdı

Dünya Sağlık Örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği uygulamaların oluşumunda katkı sunduğu Safe & Secure Standartları ile tüm sağlık tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbul’un ilk günü “Fikir Önderleri Yapı İhracatı ve Sürdürülebilir Yenilik Fırsatlarını Açıklıyor” temalı Başkanlar Oturumu ile başladı.

Başkanlar Forumu'nda ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel moderatörlüğünde; Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çetin Tecdelioğlu, ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Akım, Deprem İzolasyon Derneği Başkanı Mehmet Emre Özcanlı ve GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu, yapı sektörü ihracatı ve sürdürülebilir yenilik fırsatlarını paylaştı. Sektörün kanaat önderleri, 2021 ve sonrası için Türkiye yapı sektörünün hangi fırsatları değerlendirebileceğine dair öngörülerini aktardı.

Başkanlar forumunda konuşan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çetin Tecdelioğlu, “İhracat konusunda yüzde 1,5’luk bir küçülme ile 2020 yılını kapattık. Ancak bu ortamda bu rakam büyük bir başarı. Kalite açısından Avrupa’dan daha kaliteli üretimlerimiz söz konusu. Daha fazla ihracat yapabilmek için de bu fuarlara ihtiyacımız var. Bu noktada 2021 için de beklentimiz, değişime olan ihtiyacımız. Bu değişimle doğru tüketici, doğru kullanıcı, beklentileri karşılayacak doğru malzemelerin yanı sıra rahat ve konforlu yaşamı sunacak inşaat malzemelerine ihtiyacımız var.” dedi.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Akım, yeşil bina ile yenilenebilir enerjinin doğaya saygı kavramını tam anlatamadığını belirterek şu değerlendirmelerde bulundu: “Yeşil bina sertifikasyonu ile özellikle su tesisatı göz ardı edilen tesisatlara ön şart olarak birtakım güncellemeler getirildi ancak bu standartları da kullanmıyoruz. Yeşil bina konusunda tekrar gündeme gelen su, hava, enerjiyi mümkün olduğu kadar mantıklı ve dengeli kullanmamız gerekiyor. ÇEDBİK olarak, pandemi döneminde ticari binaların sertifika kılavuzlarını hazırladık. Bunların içerisinde sağlıkla ilgili konular artık ön plana çıkıyor. Yanı sıra geri dönüşüm ve enerji konuları da dikkat çekiyor.”

Deprem İzolasyon Derneği Başkanı Mehmet Emre Özcanlı, “Depreme hazırlık anlamında kamu sektörü özellikle hastaneler, köprüler, karayolları, veri merkezleri, deprem yalıtımına çok önem veriyorlar. Ancak bir türlü konut sektöründe deprem yalıtımının yaygınlaştırılmasını sağlayamadık. 2020’de şöyle güzel bir gelişme yaşandı; özel bir 750 konutluk proje, deprem yalıtımını uygulamaya başladı. Bu sektör açısından sevindirici bir haber. Kamuya gelirsek, pandemi nedeniyle hastaneler çok önem arz etmeye başladı. Kamu sektörü daha da çok gaza basarak yeni devlet hastanelerini yapmaya başladı. Bunların her birinde deprem yalıtımı yapılıyor. Yani bir deprem olduğunda hastaneler kesintisiz hizmet verebilecek. Bu oldukça önemli bir konu. Deprem yalıtımı yapılırsa binalarda sıfır hasar ancak elde edilebilir.” dedi.