Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Silueti Bozan Kuleleri Yıkmayan Başkan için Soruşturma İzni Verilmedi

Tarihi yarımadanın siluetini bozan 16.9 kulelerinin yıkım kararını uygulamayan belediye başkanı için soruşturma izni verilmedi.

yapi.com.tr
Silueti Bozan Kuleleri Yıkmayan Başkan için Soruşturma İzni Verilmedi

Cumhuriyet Gazetesi'nden Hazal Ocak'ın haberine göre, İçişleri Bakanlığı, tarihi yarımadanın siluetini bozan 16.9 gökdelenleri için mahkemenin verdiği tıraşlama kararını uygulamayan Zeytinburnu Belediyesi’nin başkanı Murat Aydın’a soruşturma izni verilmedi. Zeytinburnu Belediyesi yetkilileri geçen yıl haziran ayında 7 ile 9 ay arası hapis cezaları almıştı. İstanbul 4. İdare Mahkemesi, 16.9 gökdelenlerinin tarihi yarımadanın siluetini bozan kısmının yıkılmasına karar vermişti. Danıştay 14. Dairesi kararı onamıştı. Ancak yargı kararları uygulanmamıştı. C.B. isimli yurttaş, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak belediye yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Belediye yetkilileri yargılandı ve 7 ile 9 ay hapis cezası aldı. Ancak Zeytinburnu Belediyesi Başkanı Murat Aydın yargılanmamıştı.

Soruşturmaya gerek yok

İçişleri Bakanlığı Murat Aydın hakkında kararını 2016 yılının eylül ayında verdi. Ancak karar yurttaş C. B’nin eline temmuz ayında ulaştı. İçişleri Bakanlığı’nın kararına göre mahkemenin yıkım kararıyla yapıların ruhsatsız hale geldiği belirtilerek bu yapıların yıkılması için 3 milyar 84 milyon 69 bin TL’ye ihtiyaç olduğunu belirtti. Belediyenin bütçesinin bu tutara yetmediği anlatılan kararda bu bedeli ödemeden binaların yıkılamayacağından bahsedildi. Kararda binaların tıraşlanamamasına ilişkin buna benzer gerekçeler sıralayarak Başkan Murat Aydın hakkında soruşturma izni verilmedi.

Paramız yok, kamulaştıramadık

Bakırköy 26. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tüm sanıklar suçlamaları kabul etmemiş, “ilçe belediyesinin yerel imkânlarıyla ve bütçesiyle bu yerin yıkılması ve kamulaştırılması mümkün değil” demişti. Dava dosyasına 20 Mayıs’ta 3 kişilik bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan 22 sayfalık bir rapor girdi. Raporda, belediyeden alınan bilgilere göre kamulaştırma bütçesinin 10 milyon 850 bin 636 TL olduğuna dikkat çekildi. Çeşitli gerekçeler ileri sürerek mahkeme kararlarının uygulanmayışını kabul edilemez bulan bilirkişi heyeti kamulaştırma bedellerinin ödenmesi ve yıkımın gerçekleşmesi gerektiğine dikkat çekti. Heyet, Zeytinburnu Belediyesi’nin maddi yetersizlik yaşanması durumunda İBB’den de destek talep edilmesinin mümkün olduğunu kaydetmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/silueti-bozan-kuleleri-yikmayan-baskan-icin-sorusturma-izni-verilmedi_160119.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!