Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şirket Sondajı Bitirdi, Bilirkişi Yeni İnceledi

Balıkesir Sülüklüçeşme köyünde yapılması planlanan JES için bilirkişi incelemesi yapıldı. Daha önce yürütmeyi durdurma taleplerinin reddedildiğini hatırlatan Avukat Sonsuz, “Şirket açtıkları sondajlarla zeytin ağaçlarına çoktan zarar verdi.” dedi.

yapi.com.tr
Şirket Sondajı Bitirdi, Bilirkişi Yeni İnceledi

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin Sülüklüçeşme köyünde yapılması planlanan jeotermal enerji santrali (JES) için bölgede keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı. Bilirkişi incelemesine katılan Avukat Filiz Sonsuz ve Ayvalık Tabiat Birliği Başkanı Ayşe Yolageldi, JES’in bölgeye vereceği zarara ilişkin açıklamalar yaptı.

BirGün’den Yaren Çolak’ın haberine göre; 4 bin 969 hektarlık alanda kurulmak istenen JES için Balıkesir Valiliği Çevre İl ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından Eylül 2019 tarihinde ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verildi. Karara tepki gösteren çevre dernekleri ve yurttaşlar yürütmeyi durdurma kararı verilmesi talebiyle mahkemeye başvurdu. Mahkeme yürütmenin durdurulması talebini reddetti ve şirket geçen 10 ay içerisinde gerekli sondajları tamamladı.

Projenin, 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun ve Uygulama Yönetmeliği’ne aykırı olduğunu hatırlatan davanın avukatı Avukat Filiz Sonsuz, “Davayı kazansak da şirket açtıkları sondajlarla zeytin ağaçlarına çoktan zarar verdi. Mahkemenin durdurma kararı vermemesi bölgede zarara sebep oldu. Açılan çukurlar çevreye tehlike saçıyor. Artık mahkemenin nihai kararını vermesini ve çukurların kapatılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sirket-sondaji-bitirdi-bilirkisi-yeni-inceledi_180966.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!