Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şişecam 2013 Yılının İlk Çeyreği için 86 Milyon TL Kar Açıkladı

2013 yılı Ocak-Mart döneminde, bir önceki yılın aynı dönemi seviyesinde, 1,3 Milyar TL civarında konsolide net satış gerçekleştiren Şişecam Topluluğu, 2013 yılı Mart ayı sonu itibarıyla 86 Milyon TL tutarında net kâr açıkladı.

yapi.com.tr
Şişecam 2013 Yılının İlk Çeyreği için 86 Milyon TL Kar Açıkladı Ahmet Kırman, "Yatırımları, bilançonun sağlıklı ve dengeli yapısını koruyarak finanse etmeye devam edeceğiz" dedi.

Şişecam Topluluğu’nun 2013 yılı Mart ayı sonu itibariyle net kârı 86 milyon TL oldu. Topluluğun, 2013 yılı Ocak-Mart dönemindeki konsolide net satışları 1,3 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk çeyreğinde yurtiçi ve yurtdışındaki kuruluşlarında 840 bin ton cam üreten Şişecam Topluluğu’nun 2013 yılı Mart dönemine ilişkin mali tabloların açıklanmasının ardından Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür Prof. Dr. Ahmet Kırman, ilk üç aylık sonuçlarla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"2011 yılı son çeyreğinde başlayıp, 2012 yılında da süren doğalgaz fiyatlarındaki yüksek oranlı artışlara bağlı olarak geçtiğimiz yılın her çeyreğinde bir öncekine kıyasla daralarak, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 12,6 oranına kadar gerilemiş olan konsolide Ebitda marjımız; maliyetlerdeki artışın satış fiyatlarına kademeli olarak yansıtılmaya başlanması sonucunda 2012 Ekim-Aralık döneminin 3 puan üzerinde, yüzde 15,7 olarak gerçekleşti. Yılın kalan bölümünde de, ilk çeyrekte zayıf seyrini sürdüren düzcam grubunun marjlarında, Nisan ayından itibaren yapılmakta olan fiyat düzenlemelerinin önümüzdeki dönemde yaratmaya başlayacağı olumlu etkiyle, konsolide marjlardaki yukarı yönlü ivmenin sürdürülmesini hedefliyoruz. 2013 yılı ilk çeyreğinde faaliyet kârımız, önceki yılın aynı döneminin yüzde 56 altında 59,8 milyon TL olarak gerçekleşmiş olmasına karşılık, 2012 yılı son çeyreğine göre yüzde 85 oranında artarak önemli bir gelişme gösterdi. Mart 2013 sonu itibariyle sırasıyla 85,7 milyon TL ve 86,4 milyon TL seviyesindeki toplam ve ana ortaklık payına düşen net karımız, önceki yılın son çeyrek sonuçlarının aynı sırada yaklaşık yüzde 200 ve yüzde 172 oranlarında üzerinde oluştu. Yılın ilk çeyreğinde,  2012 Mart dönemine göre daha düşük bir faaliyet kârı sağlanmış olmasına karşılık, ana ortaklık payına düşen net karımız ertelenmiş verginin olumlu etkisiyle önceki yılın altına inmedi”.

Türkiye, Rusya, Bulgaristan’daki daha önce kamuya duyurulmuş olan yatırımların, planlanmış dönemlerde devreye alınmasını sağlayacak şekilde devam etmekte olduğunu belirten Kırman; şunları söyledi:

“Yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 260 Milyon TL düzeyinde yatırım harcaması yapılmasına karşın, net finansal borcumuzda yıl sonuna göre 145 milyon TL artış oldu.  Ayrıca, Hindistan’daki ortaklık, Almanya’daki şirket alımı işlemlerinde de sona yaklaşıldı.  Geçen yılsonunda, hem yatırımların bir bölümünün finansmanında, hem de 2013 yılında vadesi gelecek kredilerin bir kısmının kapatılmasında kullanılmak amacıyla çalışmaları başlatılan yurtdışı piyasalarda uzun vadeli tahvil ihracını da başarılı bir şekilde tamamladık. Yatırımları öteden beri olduğu gibi, bilançonun sağlıklı ve dengeli yapısını koruyarak finanse etmeye devam edeceğiz”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sisecam-2013-yilinin-ilk-ceyregi-icin-86-milyon-tl-kar-acikladi_108809.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!