Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sit Değişikliyle Rantın Önü Açılıyor

Küçük Menderes Deltası’ndaki bazı bölgelerin doğal sit alanlarının koruma statülerinin değiştirilmesi üzerine, Şehir Plancıları Odası bu değişikliklere dava açacağını açıkladı.

yapi.com.tr
Sit Değişikliyle Rantın Önü Açılıyor

İzmir’in Selçuk ilçesinde Meryemana Tabiat Parkı’nın da içinde bulunduğu Küçük Menderes Deltası’ndaki bazı bölgelerin doğal sit alanlarının koruma statülerini değiştirdi. Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Koruma alanlarının statülerinin sermaye talepleri doğrultusunda değiştirilmesinin kamu yararına aykırı olduğunu ve kabul edilemeyeceğini belirterek bu değişikliklere dava açacağını açıkladı.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; 2. derece Doğal sit alanının, sürdürülebilir koruma ve kontrollü Kullanım Alanına dönüştürülmüş olduğu, Çamlık Köyü kuzeybatı kesiminde ise 2. derece doğal sit alanı olan bölgenin sit statüsünün tamamen kaldırıldığını belirten İzmir ŞPO, alınan kararları yapılaşmanın önüne açacak, rant odaklı kararlar olduğunu belirtti.

 

 

ŞPO’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Koruma statülerini değiştirerek bütüncül koruma yaklaşımını ve geçmişte belirlenmiş süreklilik arz eden koruma statülerini ortadan kaldırmak, yasal boşluklar ve mevzuat eksiklikleri yaratarak karar verici olarak tarif edilen Bakanlık aracılığı ile milyonlarca hektar koruma alanında çeşitli yatırımlar yapılmasının önünü açmak; özellikle dünya genelinde iklim değişikliğinden kaynaklı bir ekolojik hassasiyet süreci yaşanırken, gelecek kuşakların, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını tehlikeye atmak olacaktır.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sit-degisikliyle-rantin-onu-aciliyor_180199.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!