Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Olimpos İmar Planlarına Tepkiler Sürüyor

Olimpos için hazırlanan imar planlarına ilişkin açıklama yapan Antalya Kent İzleme Platformu, "Bu uygulama kaçak yapılaşmaları yasallaştırmaktan ibaret bir düzenlemedir." dedi.

yapi.com.tr
Olimpos İmar Planlarına Tepkiler Sürüyor

Antalya'nın Kumluca ilçesindeki köklü tarihe ve eşsiz doğaya sahip Olimpos’ta Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca onaylanarak askıya çıkarılan koruma amaçlı imar planı tartışması sürüyor. Olimpos’un 2’inci derece sit alanı olan bir bölgesi 3'üncü derece sit alanına dönüştürüldü. İmar planlarına ve sit değişikliğine ilişkin Antalya Kent İzleme Platformu tarafından yapılan açıklamada, bu tür planlamaların çevredeki kaçak yapılaşmanın önünü açacağı belirtildi. İmar planları onaylandığı takdirde Olimpos Antik Kenti’ne birkaç kilometre uzaklıktaki Andarasan’da geçen kıştan bu yana 800’ü bulan kaçak yapıların yasallaşmasının kaçınılmaz olacağı ifade edildi.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; Platform sözcüsü Avukat Mustafa Şahin’in imzasıyla yapılan açıklamada, izlenen yolun kaçak yapılaşmayı daha çok hızlandıracağı ve arkeolojik sit alan ve milli parkta yapılaşma baskını artıracağı vurgulandı. Kaçak yapılaşmanın da telafisi imkansız kamusal zararlara neden olacağı belirtildi.

 

 

Açıklamada, bölgede kaçak olarak oluşturulan yatak sayısının 4 bin adet, toplam kaçak yapı alanının ise 40 bin metrekare civarında olduğu belirtildi. Plana ait raporda ise 37 bin 464 metrekare olarak belirlenen ekolojik pansiyon alanı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile tanınan yüzde 25 ek yapılanmayla 45 bin metrekareyi geçmekte.

Önerilen turizm yapısı alanı ile kaçak yapı alanı örtüşüyor hatta çok daha fazla alanın imara açılacağı anlamına geliyor. Bu durum Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu’un yatak sayısının ve yapı sayısının düşürüldüğü iddiasını boşa çıkarıyor.

Yasal yollara başvurulacak
Açıklamada 2017 yılında alınan Koruma Kurulunca 2’inci Derece Arkeolojik sit alanı kararının 3’üncü dereceye düşürülmesi kararının iptali için yasal yollara başvurulacağı belirtildi. Olimpos antik kentiyle ilgili paleo-coğrafik etütlere ihtiyaç olduğu ve bu gerçekleşmediği sürece ilgili alanda arkeolojik sondajlarla olası kültür tabakalarına ulaşma hedefinin ancak rastlantısal olarak mümkün ve bu nedenle geri dönüşü mümkün olmayan tahribatları beraberinde taşıyabileceği belirtildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/olimpos-imar-planlarina-tepkiler-suruyor_180034.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!