Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Söğüt’te Çimento Fabrikası Projesinden Vazgeçildi

Söğüt’ün Küre Köyü'nde kurulmak istenen çimento fabrikasının Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci firma tarafından sonlandırıldı.

yapi.com.tr
Söğüt’te Çimento Fabrikası Projesinden Vazgeçildi

Bilecik’in Söğüt ilçesine bağlı Küre köyü sınırları içinde kurulması planlanan çimento fabrikasının Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci firma tarafından sonlandırıldı. Kızıldamlar Barajının 700 metre yakınında yapılması planlanan çimento fabrikasının hem insan sağlığına hem de sulu tarıma zarar vereceğini öne süren köy sakinleri, geçtiğimiz ay yapılmak istenen ÇED bilgilendirme toplantısını engellemişlerdi. Bölge sakinlerine STK'lar, siyasi parti temsilcileri ve Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever de destek vermişti. Tepkiler üzerine ÇED toplantısı yapılmadan sona erdirilmişti.

Sözcü’den Kemal Atlan’ın haberine göre; köy sakinleri, kurulacak çimento fabrikası ile sulu tarımın ve Türkiye’nin büyük oranda ihtiyacını karşılayan kiraz ağaçlarının zarar göreceğini belirterek, fabrikanın kurulmaması için ellerinden geleni yapacaklarını söylemişlerdi. Aradan geçen bir aylık süre sonunda projeyi yapacak olan firma ÇED sürecinin sonlandırılması için ilgili bakanlığa talepte bulunduğu ve entegre çimento fabrikasının yapılmasından vazgeçtiklerini bildirdikleri ortaya çıktı.

Şirketin aldığı karar, Küre Köy sakinleri tarafından sevinçle karşılanırken; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da “Proje sahibi tarafından yapılan çalışmaların tamamlanamaması ve kurumlar ile görüşmelerin sürmesi nedeniyle, e-ÇED sistemi üzerinden ÇED sürecinin sonlandırılması talep edilmiş ve sonlandırma talebi bakanlığımızca uygun görülmüş olup ÇED süreci sonlandırılmıştır.” açıklamasını yaptı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sogutte-cimento-fabrikasi-projesinden-vazgecildi_188777.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!