Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Soma’da Santral için 86 Ağaç Kesildi

Greenpeace, Soma Yırca köyüne kurulması planlanan kömürlü termik santral için bu sabah zeytinlik alanlarda 86 ağacın kesildiğini bildirdi. Kesim köylülerin jandarmayı haberdar etmesiyle durduruldu.

yapi.com.tr
Soma’da Santral için 86 Ağaç Kesildi

Bianet'in haberine göre, Greenpeace, Soma Yırca köyüne kurulması planlanan kömürlü termik santral için Kolin Şirketler Grubu’nun bu sabah saatlerinde zeytinlik alanlara girerek 86 ağacı kestiğini duyurdu.

“Bu kez iş makineleri yerine gizlice elektrikli testere ile alana giren şirket çalışanlarının daha fazla ağaç kesmesi, köylülerin jandarmayı çağırması ile önlendi.”

Soma İlçe Tarım Müdürlüğü olay yerinde, tarım alanlarına zarar verildiği ve ağaç kesimi ile ilgili tutanak tuttu.

Şirket 17 Eylül geceyarısı da yine hukuksuz bir biçimde alana girerek iş makineleriyle 13 ağacı yıkmıştı. Köylüler, o günden beri zeytinliklerini korumak için alanda nöbet tutuyordu.

Hukuksuz

Greenpeace Avukatı Deniz Bayram Yırca köyü yakınlarındaki zeytinlik ve tarım alanlarında bir kez daha suç işlendiğini söyledi.

“Manisa'daki tüm idari birimlere yaptığımız başvurular ile tarım alanları ve zeytinlik alanların korunması için tedbir alınması talebimize rağmen, ‘cezasını öderim, ağaçları da keserim’ yaklaşımı ile hukuksuz ağaç kesimi devam ediyor.”

ÇED

Greenpeace’in Tarım Bakanlığı’ndan aldığı bilgiye göre, Manisa Valiliği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinde görüş bildirmemiş.

Oysa müdürlük, ÇED sürecinde oluşturulan İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nun üyesi olarak belirlenmişti.

Çelişkili ifadeler

İki bakanlığın konuyla ilgili farklı yanıtlar verdiğini bildiren Greenpeace çelişkiye dikkat çekti.

“Tarım Bakanlığı ve Manisa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ÇED mevzuatı uyarınca kendilerine herhangi bir başvuru olmadığını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise ‘ÇED İnceleme ve Değerlendirme komisyonu üyesi Manisa Valiliği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün davet edildiği halde toplantılara katılmadığını ve projenin ÇED sürecine yazılı görüş vermediğini’ iddia ediyor.”

İzin yok

Greenpeace İl Tarım Müdürlüğü’nün bölgenin zeytinlik alan olması nedeni ile hukuki mevzuata uygun olarak bu alanda termik enerji santralinin kurulmasını uygun bulmayarak izin vermediğini de belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/somada-santral-icin-86-agac-kesildi_125482.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!