Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

STFA Büyük Sınavı Nasıl Verdi?

12 yıl önce borç içinde yüzen STFA'ya CEO olarak gelen İlker Keremoğlu, kendi tabiriyle kitaplarda yazan ancak uygulaması çok zor olan kararları birbiri ardına verirken, düze çıkışa inananların sayısı çok azdı.

yapi.com.tr
STFA Büyük Sınavı Nasıl Verdi?

Kim bilir belki de Anadolu Holding'in direksiyonundaki Tuncay Özilhan'ı yakından tanımış olduğumdan; 27 yıl grupta önemli görevlerde bulunan, içecek grubunun yurtdışındaki bira ve kola fabrikalarını açan, halka arzlarını yöneten İlker Keremoğlu'nun 50 yaşında atıldığı bir hayli çetrefilli serüvenini dinlerken, o kültürün izlerini gördüm. Keremoğlu, Özilhan ve Yazıcı ailelerinden izin isteyip, Türkiye'nin en eski inşaat şirketlerinden olan ancak o yıllarda borç içinde yüzen STFA'ya CEO olmasının ardından tam 12 yıl geçmiş.

Anadolu Endüstri Holding'in çok yıllar önce yaşadığı zorlukları yaşamış Keremoğlu. Sabah Gazetesi'nden Şelale Kadak'ın sorularını yanıtlayan Keremoğlu, 'Bir damdan düşmüşlüğümüz var yani daha önce. Tecrübe işimize yaradı tabii' diyor ve o yıllarda 10 bin kişinin istihdam edildiği ve Sezai Türkeş ile Fevzi Akkaya'nın 1938'de kurduğu STFA'da düze çıkış öyküsünü ve bugün nasıl zirveye tırmandıklarını sakin sakin anlatıyor...

1998'de 50 yaşındayken birden bir şey olmalı ki zirvesinde olduğunuz işinizi bırakıp, borç batağındaki bir şirketi kurtarmaya gitmelisiniz. Sizi buna ne itti?

Görevimi değiştirmek istiyordum. Patronlarım fazla ciddiye almamışlardı. İlk iş yerimdi. 27 yıl çalıştım. Heyecanımı kaybetmiştim. Yeni bir şeyler yapmak istiyordum. 50 yaşındaydım. 15 yıl aynı pozisyon fazla gelmişti. Yoksa patronlarımı ve şirketimi çok severdim. Ama insan belli bir dönem sonra 'bütün hayatım burada mı geçecek' diye sorguluyor. O sırada STFA bir müşterek dostum kanalıyla geldi. Ben de izin isteyip, ayrıldım.

1998'den söz ediyoruz. STFA'nın en kötü zamanları olmalı. Bugün olsa bakıyorum iş dünyasına insanlar daha az çalışacakları pozisyonları istiyor 50 yaşında. İnsan niye daha rahatı istemez ki?

Dediğiniz çok doğru. Orta yaş krizi geçirdim herhalde. (gülüşmeler) Evde oturacak halim yoktu, çalışacaktım. Eskiden olsa 50'ye yaşlı diyebilirdik. Ama öyle de değildi artık. Sanırım her şeye rağmen bir yorgunluk, heyecansızlık oluyor. Ben de oldu. Heyecanınızı kaybedince çalışma hakkınız yok bana göre. Dedim ki iş değiştirecek olursam, Anadolu Grubu ile hiçbir şekilde rekabet etmeyecek bir yere geçmeliyim. Ki nitekim STFA öyle bir yerdi. Sezai Türkeş rahmetli olmuş ve ailesi bir arayışa girmişti.

Size göre STFA'yı zora sokan hataların en büyüğü neydi?

STFA yurtdışına ilk giden müteahhitlik şirketiydi. O yüzden hepimizin idolüydü. Fakat yıllar içinde pek çok Türk şirketinin yaptığı gibi çok fazla alana girmiş. Yönetim zorlanmış. Sezai Bey çok ileri yaşlarında tek başına bütün grubu yönetme durumunda kalmıştı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/stfa-buyuk-sinavi-nasil-verdi_85300.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!