Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

STFA İnşaat Sektöründeki Liderliğini Korurken Enerji Faaliyetlerini Genişletecek

Müteahhitlik firması STFA'nın Yatırım Holding İcra Başkanı olarak göreve başlayan Mehmet Ali Neyzi, inşaat sektöründe 'lider' konumunda Türkiye ve Ortadoğu'da büyük projeler yapmaya devam ederken enerji alanındaki faaliyetlerini de genişletmeyi hedeflediklerini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
2 STFA İnşaat Sektöründeki Liderliğini Korurken Enerji Faaliyetlerini Genişletecek

Müteahhitlik firması STFA'nın Yatırım Holding İcra Başkanı olarak göreve başlayan Mehmet Ali Neyzi, inşaat sektöründe 'lider' konumunda Türkiye ve Ortadoğu'da büyük projeler yapmaya devam ederken enerji alanındaki faaliyetlerini de genişletmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Yeni yönetimiyle özellikle inşaat ve enerji sektöründeki yatırımlarını artırarak büyük projelerde yer almaya devam eden STFA'nın yeni yönetim ve projelerinin açıklandığı toplantıda konuşan Neyzi, STFA olarak, inşaat ve enerji sektöründeki yatırımlarının artarak devam edeceğini belirtirken, son yıllarda Taşkent ailesi ve İlker Keremoğlu'nun liderliğinde Körfez ülkelerine yoğunlaşan STFA'nın, yeniden 1 milyar dolar konsolide ciro çıtasını aştığını, önümüzdeki dönemde yurt içi ve dışında birçok yeni ve büyük projelerde yer almanın en önemli hedefleri arasında bulunduğunu ifade etti.
    
Neyzi, uzmanlık alanları liman, iskele, rıhtım gibi deniz inşaatlarına ek olarak yol, köprü ve tünel gibi altyapı işleri olan STFA'nın, Energaz şirketi ile doğal gaz dağıtım sektöründe ikinci 'en büyük' özel şirket konumunda bulunduğunu kaydederek, ''İnşaat sektöründe lider konumunda Türkiye ve Ortadoğu'da büyük projeler yapmaya devam ederken enerji alanındaki faaliyetlerimizi de genişletmeyi hedefliyoruz'' dedi.
    
STFA'nın ulusal ve uluslararası projeleriyle ilgili de bilgi veren Neyzi, STFA adına Sezai Taşkent'in 11 Kasım 2011'de Japon IHI firması ile 256 milyon dolar tutarında İzmit Körfez Geçişi Altyapı ve Derin Denizde Temel İnşaatı Anlaşması'nı, 29 Kasım 2011'de de Umman Ulaştırma Bakanı ile 305 milyon dolar tutarında Bid Bid-Sur Yolu anlaşmasını imzaladığını duyurdu. 561 milyon dolar tutarındaki bu yeni 2 anlaşmanın önemini vurgulayan Neyzi, Bid Bid-Sur Yolu için hemen inşaata başlayacaklarını bildirdi.

Neyzi, İzmit Körfez Projesi ile ilgili olarak, ''Projenin hikayesi STFA ile başlamıştır. Kurucularımızdan Sezai Türkeş önderliğinde, STFA camiası bu projenin yapılması için uzun yıllardır yoğun çaba harcamıştır. 1987'de başta dönemin Başbakanı Turgut Özal olmak üzere, zamanın Hükümetini bu konuda ilk bilgilendiren kurucumuz Sezai Türkeş olmuştur. Uzun yıllardır bekleyen bu projede köprünün derin denizde bulunan 2 adet kule temelleri, karada bulunan 2 adet ankraj yapıları, yaklaşım viyadüklerinin ayakları ve ankraj kenar ayaklarının inşaatının yapımını üstlendik. Bu projeye özel bir ilgimiz var. 24 yıldan beri STFA bu projenin içinde. Umudumuz finansman işlemlerinin bir an önce tamamlanarak bu projenin hızla hayata geçmesidir'' diye konuştu.

21 ülkede faaliyet gösteren STFA'nın 5 bin çalışanı bulunduğunu bildiren Neyzi, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, şu anda cironun içinde enerjinin, inşaata göre payının küçük olduğunu, stratejik plan hazırlığı içerisinde bulunduklarını, enerjide gazla başlamış oldukları girişimi yaymayı düşündüklerini ifade ederek, ''Gaz sektörünün açılabileceği alanlar var. Gazın içinde LNG ve CNG konusunda da açılımlar olacak. Doğalgazın içinde fırsatlar var. Doğalgazın yanında elektrik üretimi, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği konularında Türkiye'de ve Ortadoğu'da yapılacak çok işler var. Bunların hepsi ilgi alanlarımız içinde. Hem yurt dışı ortaklarla birlikte projeler olabilir. Yurt içi ortaklarla da olabilir'' dedi.
    
''2012'de en az yüzde 5-7 arasında, muhtemelen bundan fazla büyüyeceğiz''
    
Dünyada doğalgaz kullanım alanlarının giderek yayıldığını hatırlatan Neyzi, konut sektörüyle ilgili bir planlarının bulunmadığını, inşaat piyasasının dünyadaki krizden etkilendiğini, şirketlerin bu yıl eskiye oranla yavaşladıklarını, 2012'de yüzde 5-7 arasında bir büyüme öngördüklerini, STFA'nın ise en az bunun kadar, muhtemelen bundan daha büyüyeceğini söyledi. Mehmet Ali Neyzi, Ortadoğu'daki gelişmelere değinirken, son 5 yılda Körfez'e ağırlık verdiklerini belirterek, ''Yeni açılımda da ilk olmak istiyoruz'' dedi. İzmit Körfez Projesi ile ilgili finansman sıkıntısına da işaret eden Neyzi, bunun süreyi uzatabileceğini, finansmanın birkaç ayaklı olmasının sağlanabileceğini kaydetti. Neyzi, ''Bir finansman sorunu yaşandı. Ya çok bekleyeceğiz ya da parçalara bölerek yapacağız'' şeklinde konuştu.
    
Yeni yönetim
    
STFA Yatırım Holding'in yeni Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keremoğlu da STFA'nın, Sezai Türkeş ve Feyzi Akkaya'nın kurduğu Türkiye'nin ''en köklü'' şirketlerinden biri olduğunu belirterek, 73 yıllık deneyim ile ''lider'' konumunda, ulusal ve uluslararası birçok ''başarılı'' projeye imza attıklarını, atmaya da devam ettiklerini, yeni bir döneme girdiklerini, Yönetim Kurulu Başkanı Tomris Taşkent'in artık STFA'nın Onursal Başkanı olduğunu, kendisinin Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve devam edeceğini, Mehmet Ali Neyzi'nin ise İcra Başkanı olarak STFA Yatırım Holding yönetiminde yerini aldığını bildirdi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/stfa-insaat-sektorundeki-liderligini-korurken-enerji-faaliyetlerini-genisletecek_89995.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • STFA nın tekrar önemli projelerde yer almasını, eski bir STFA taşaronu ve Sezai, Feyzi abilerimizin bir dostu olarak sevinçle karşıladığımı belirtmeliyim. Ülkemizin en eski firmasının, içerde ve dışarda yaptığı bütün işlerde kazandığı deneyimlerin ve başarıların, yeni başarılar getireceğine eminim. Yeni yönetimi kutlar, saygılarımı sunarım. Mak. Müh. Feyzullah KILIÇ YANITLA
  • STFA'nın yeni yönetimini ve yönelimini kutluyorum. 80'li yılların başında EGE'de 380KW'lık hatlarda kontrolluğunu yaptığım kuruluşunuzun prensipli ve sağlam işler yaptığına bizzat tanık olmuş biri olarak bu haberlerden mutlu olduğumu belirtmek isterim. Emekli olmuş eski bir Şebeke Tesisçi olarak başarıların altında iyi bir ekibin yattığına inanıyorum. Dolayısıyla ekibinizde olmak gurur verici olmalı. Yolunuz açık olsun. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!