Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Subor Suya Yatırım Yaparak 27 Ülkenin Boru Markası Oldu

Türkiye'nin önde gelen müteahhitlik şirketlerinden Yapı Merkezi İnşaat ve Owens Corning şirketinin eşit ortaklığı ile 1997'de kurulan Subor, iç pazarda yüzde 46'lık paya ulaşmış durumda. Türkiye'de 2007'de yaşanan kuraklık sonucu devreve giren sulama projelerinin artması ile satışları bir anda tavan yapan şirket, Referans gazetesinin teçhizat

Referans Gazetesi
Subor Suya Yatırım Yaparak 27 Ülkenin Boru Markası Oldu Foto: Melek Aldemir

Gelecekte suyun öneminin artacağı öngörüsünde bulunarak içme suyu, sulama, atık, enerji ve kimya gibi alanlara yönelik cam elyaf takviyeli plastik (CTP) boru üretimine başlayan Subor, sadece Türkiye'de değil 27 ülkede aranan bir marka haline geldi. Türkiye'nin önde gelen müteahhitlik şirketlerinden Yapı Merkezi İnşaat ve Owens Corning şirketinin eşit ortaklığı ile 1997'de kurulan Subor, iç pazarda yüzde 46'lık paya ulaşmış durumda. Türkiye'de 2007'de yaşanan kuraklık sonucu devreve giren sulama projelerinin artması ile satışları bir anda tavan yapan şirket, Referans gazetesinin teçhizat dalında Hızlı Balık Ödülü'nün de sahibi.

Subor'un üretimini yaptığı CTP borular, aralarında Güneydoğu Anadolu Projesi'ndeki (GAP) sulama tesislerinin de olduğu çok sayıdaki çalışmada kullanılıyor. Her yıl İstanbul-Erzurum karayolu mesafesinde CTP boruyu yüzde 0,5 hata payı ile üreten şirketin hızlı balık olduğu 2007 yılında bir önceki seneye göre satışlarda yüzde 90 artış göstermesi tesadüf değil. Firmanın piyasadaki diğer tip borulara göre insan ve çevre sağlığına uyumlu, teknolojik altyapısı güçlü CTP tipi boru üretmesi, firmayı pek çok projede ilk referans kaynaklarından biri haline getirdi. Normalde cirosunun yarısını ihracattan elde eden şirket, 2007'de iç pazardaki talep artışı yüzünden ihracata bile ürün yetiştiremez oldu. Toplam 351 çalışanı ile geçen yıl 158 milyon TL ciro gerçekleştiren Subor'un bu yılki ciro hedefi ise 200 milyon TL. Şirket Avrupa ve Rusya pazarına daha hızlı ulaşabilmek için Balkanlar'da yeni bir tesis yatırımı planlıyor.
 
CTP boru sektöre ilaç gibi geldi

Subor Yönetim Kurulu Başkanı Emre Aykar, şirketin kuruluş aşamasını şöyle anlatıyor: "Subor, Yapı Merkezi ve Owens Corning'in ortak şirketi. Ana faaliyet alanı inşaat olan ve yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğüm Yapı Merkezi olarak çevreye büyük önem veren bir şirketiz. Gelecek 30 yılın projelerinin önemli kısmının suyla ilgili olduğu gerçeğini gördüğümüzde, suya yatırım yapmak istedik. O yıllarda CTP borunun dünyadaki lideri olan Owens Corning de Türkiye'de yatırım için arayışta bulunuyordu. Owens Corning, Amerikan merkezli ancak şu anda Suudi Arabistanlı Amiantit firmasına ait durumda. Yapı Merkezi'ni çok iyi bilen ve Owens Corning'in de iletişimde olduğu çevre mühendisliğinin kurucusu ünlü akademisyen Prof. Dr. Kriton Curi bu iki şirketin bir araya gelmesine vesile oldu. Böylece hem çevreye uyumlu hem de teknolojik anlamda güçlü CTP boru üretmeye karar verdik. Yarı yarıya ortaklıkla Subor Boru'yu kurduk."

Subor'u kurana dek piyasada daha çok asbestli, beton ve çelik borular kullanıldığını ifade eden Emre Aykar,
CTP'nin rakiplerine göre avantajlarını ise şöyle dile getiriyor:

"Asbestli borular kanserojen içerdiği ortaya çıkınca artık kullanılmamaya başladı. Halen kullanımda olan beton borular ise oldukça ağırdır. Çelik ise pahalı ve korozyona (paslanma) uğrar. Dolayısıyla CTP boru sektöre ilaç gibi geldi. Her şeyden önce diğer türlere kıyasla fiyatı yüzde 25 daha ucuz. Paslanmaya uğramaz. Diğer boru tiplerinde kullanım süresi yer yer 1 yıla kadar düşerken, CTP'de kullanım ömrü en az 50 yıl civarında. Ayrıca çelik borunun dörtte bir, beton borunun ise onda bir ağırlığındadır. Hafiflik avantajı, üç beş metrede bir bağlantı yapma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Bunlara ek olarak CTP'nin bağlantı noktaları da özel ihtisas gerektirmediği için işgücü maliyetini en aza indirir."

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/subor-suya-yatirim-yaparak-27-ulkenin-boru-markasi-oldu_68576.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!