Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sürdürülebilirlik Gündemi, Enerji, Kalkınma Ekonomisi ve İklim Değişimi

Sürdürülebilir kalkınma konusunda Türkiye'de kurumların en fazla ilgilendiği konular, 'sürdürülebilir enerji', 'sürdürülebilir kalkınma ekonomisi' ve 'iklim değişimi' oldu.

yapi.com.tr / AA
Sürdürülebilirlik Gündemi, Enerji, Kalkınma Ekonomisi ve İklim Değişimi

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği'nin (SKD) iş dünyası, bürokratlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve akademisyenler arasında yaptığı ankete göre, Eylül ayında gerçekleştirilen 'Rio+20 Sonrası Sürdürülebilir Kalkınma Diyaloğu' başlıklı konferansa katılanların yüzde 51'i tamamen, yüzde 39'u kısmen Rio+20'yi takip ettiğini belirtirken, yüzde 10'u programı takip etmediğini belirtti.

Katılımcıların yüzde 52'si, Rio+20 Sonuç Belgesi'ni (İstediğimiz Gelecek) ''hükümetler ve özel sektör için yeşil ekonomiye geçişi planlamaya yarayacak bir bilgi belgesi'' olarak değerlendirirken, yüzde 41'i, sonuç belgesinin bir iyi niyet belgesi olduğunu, yaptırımı bulunmadığından etkili olamayacağını düşünüyor. Belgenin ''sürdürülebilir kalkınma için açık ve net bir kılavuz'' olduğunu belirtenlerin oranı ise yüzde 6 oldu. Rio+20'de paylaşılan ana konulardan kurumlarının en fazla ilgilendiği 3 konu sırasıyla ''sürdürülebilir enerji'', ''sürdürülebilir kalkınma ekonomisi'', ve ''iklim değişimi'' oldu.
     
SKD Genel Sekreteri Engin Güvenç, ankete verilen yanıtlarda genel olarak ekonomik beklentilerin ön planda olduğunu söyledi. Güvenç, şunları kaydetti:

''Sürdürülebilir enerji, sürdürülebilir kalkınma ekonomisi konularının ilk sıralarda yer alması ekonomik çıktı mesajlarını kuvvetlendiriyor ki bu kesinlikle beklenen bir sonuçtur. Ancak geri plana attığımız çevre ve insan boyutlarını da unutmamak gerekiyor. Bu durum sürdürülebilir kalkınma konusundaki vizyonun genişlemesi gerektiğini gösteriyor. Sağlam temel ve hedeflere dayalı vizyon ile başarı mümkün olabilecektir.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/surdurulebilirlik-gundemi-enerji-kalkinma-ekonomisi-ve-iklim-degisimi_102631.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!