Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

''Suriye'ye İnşaat Malzemesi İhracatı Durma Noktasına Geldi''

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Suriye'ye inşaat malzemesi ihracatının durma noktasına geldiğini belirtti.

yapi.com.tr / AA
''Suriye'ye İnşaat Malzemesi İhracatı Durma Noktasına Geldi''

İMSAD açıklamasına göre, derneğin yayınladığı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunda inşaat malzemesi sektörünün ihracat rakamlarında Ortadoğu'nun etkisi ele alındı. Buna göre, Ağustos ayında inşaat malzemesi ihracat düzeyi 1,58 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, rakamın bu yıla ilişkin 1,62 milyar dolarlık ortalamanın altında kalması dikkati çekti. Ağustos ayında ihracat yapılan ülke listesine bakıldığında Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya'nın ağırlığı olarak listede yer aldığı görüldü.
     
Komşu ülkelere yönelik ihracatın, sektör ihracatının önemli bir kısmını oluşturduğu kaydedilen açıklamada, ''Özellikle yüzde 16,08'lik pay ve 237,25 milyon dolarlık ihracat rakamıyla Irak dikkat çekmektedir'' denildi. Açıklamaya göre, ihracat sıralamasında 3,6 milyon dolar ile 58. sırada yer alan Çin, inşaat malzemesi ithalatında 182,3 milyon dolar ile 1. sırada bulunuyor.
     
Ortadoğu ülkelerine yapılan inşaat malzemesi ihracat rakamı ise ağustos ayında toplamda 707,5 milyon doları buldu. Ülke bazında incelendiğinde Ortadoğu ülkeleri arasında inşaat malzemesi ihracatı açısından en önemli ülke Irak oldu. 237,25 milyon dolarla inşaat malzemesi ihracatında birinci sırada yer alan Irak'a yapılan ihracat ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29,3 artış gösterdi.
     
Suriye'ye yapılan inşaat malzemesi ihracatı kalem bazında incelendiğinde neredeyse tüm kalemlerde yüzde 100'e varan azalma meydana geldi. Suriye'ye yapılan inşaat malzemesi ihracatı durma noktasına ulaştı. Bu noktada risk unsuru olarak takip edilmesi gereken unsur Suriye ile meydana gelen gerilimin diğer bölge ülkeleri ile yaşandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/suriyeye-insaat-malzemesi-ihracati-durma-noktasina-geldi_102507.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!