Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Tarihi Bina Küllerinden Doğdu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yıllardır atıl durumda olan ve yıkılmaya yüz tutmuş tarihi bir yapıyı daha restorasyon çalışmalarıyla kente kazandırdı.

yapi.com.tr
Tarihi Bina Küllerinden Doğdu

Agora Pazaryeri'nde bulunan 2 katlı metruk bina, adeta küllerinden yeniden doğarak eski görkemli günlerine kavuştu. Bahçesiyle birlikte 377 metrekare alana sahip olan bina, bundan böyle Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet vermeye başlayacak. Bina, 2009 yılında Gülşen Durmuş, Hüseyin Hüsnü Hasdemir ve Şengül Gürsel tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağışlanmıştı.

Sivil mimari örneklerinden olan ve konut olarak kullanılan yapı, 1850 yılının sonlarında yapıldı. Duvarları kagir ve ahşap karkas, döşemeleri ise yığma kagir olan "Sakız" tipi bu yapıda günlük oturma, mutfak ve misafir mekanları zemin katta, yatak odaları ise üst katta konumlanmış durumda. Yine üst katta metal payandalarla desteklenen cumbalar yer alıyor. Zemin kat pencereleri demir, üst kat pencereleri ise ahşap kepenk. Binanın arka tarafında küçük bir bahçesi de bulunuyor.

Neler yapıldı?

Bina, Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonuna başlanmadan önce çok kötü ve statik olarak güçsüz bir durumdaydı. Yıllardır atıl durumda olan binanın çatısının bir kısmı ve avluya bakan doğu cephesinin ikinci katı çökmüş durumdaydı. Zaman içinde binada derin çatlaklar ve kuzey yönde oturmalar oluştu.

Restorasyon çerçevesinde önce binanın temeli ve taşıyıcı olan ahşap karkas sistemi güçlendirildi. Çatısı yeniden yapılan binada, sonradan yapılan eklentiler yıkılarak bina özgün haline getirildi. Yapının içinde yer alan özgün olan dolap ve tavan göbekleri korunarak ve eksik kısımlar silikon kalıplarla aslına uygun hale getirilerek çalışma tamamlandı. Ayrıca avluda bulunan havuzun özgün izleri ortaya çıkarılıp özgününe uygun süs havuzu yapıldı. 399 gün süren restorasyon çalışması sonucunda bina özgün yapısına uyularak yeniden İzmir'e kazandırıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-bina-kullerinden-dogdu_119932.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!