Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihî Binaların Üzerinden Yol mu Geçecek?

Kasımpaşa - Sütlüce tüp geçidi için Bizans tarihine ait binalar da yıkılacağı iddia edildi.Kamulaştırılan Piripaşa ve Keçecipiri mahallelerinden geçen tüp geçidin bağlantı yollarında Bizans’a ait çok sayıda ev ve levha bulunuyor. Bakanlar Kurulu, kararı onaylarsa tarih kokan mahalle, yerle bir olacağı iddia edildi.

yapi.com.tr
Tarihî Binaların Üzerinden Yol mu Geçecek?

Taraf Gazetesi'nden Billur Özgül'ün haberine göre, Beyoğlu’nda Kasımpaşa-Sütlüce arasında yapılacak tüp geçit nedeniyle tarihi binalar tehlike altında olduğu belirtildi. Unkapanı Köprüsü'nün denizin altına alınma projesi kapsamında tüp geçidin bağlantı yolları da kamulaştırıldı. Bu kapsamda Kasımpaşa’da Piripaşa ve Keçecipiri mahallerinde de kamulaştırma kararları uygulandı. Resmî Gazete’de yayımlanan kararın ardından kamulaştırılan parselleri araştırdık. Parsellerde Bizans’a ait levhalar ve tarihi binalar bulunuyor.

Kültürel mirası itibarsızlaştırıldı

Konu kentsel dönüşüm olduğunda ne insanların ne de tarihin yıkımlara engel olamadığını belirten koruma uzmanı Doç. Dr. Gül Köksal, “Kentsel dönüşüm adı altında yapılan yıkımların önünde hiçbir engel görmek istemeyen bir idare ile karşı karşıyayız. Bu engel ister konut hakkı olsun, ister kültürel miras hiç fark etmiyor. Zira insan hayatının bile bu denli ucuz olduğu topraklarda insan eliyle üretilmiş değerlerin, değer olarak görülmesini beklemek çok naif kalıyor. Kültürel mirası koruma altına alan 2863 sayılı Koruma Yasası, önce 5366 sayılı kısaca Yenileme Yasası ile, ardından 6306 sayılı Afet Yasası ile itibarsız ve yetkisiz hale getirildi. Okmeydanı hem kentsel, hem de tek yapı ölçeğinde koruma alanını barındırıyor. Ayrıca Haliç Tersaneleri ilişkisi nedeniyle de önemli bir alan. Ancak çok açık ki, Okmeydanı’nın mevcut dokusunu ortadan kaldırıp Haliç’e inme çabası içindeler. Bu yolda da karşılarına çıkan hangi döneme ait, ne tür eser olursa olsun hiç önemi yok” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-binalarin-uzerinden-yol-mu-gececek_121269.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!