Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlardan İller Bankası Binası'nın Yıkımına Dava

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara'da bulunan İller Bankası’nın tescilinin kaldırılarak yıkılması ile ilgili iki dava birden açtı.

yapi.com.tr
Mimarlardan İller Bankası Binası'nın Yıkımına Dava

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İller Bankası alanına iki farklı dava açtı. İlk olarak, Ankara II numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun İller Bankası binasının tescil kaydının kaldırılması, yapı adasındaki tüm tescilsiz yapıların kaldırılacak tarzda cami alanına katılmasını içeren Ulus Tarihi Kent Merkezi 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planının uygunluğuna ilişkin 28.10.2014 tarih ve 1101 sayılı kararı yargıya taşıdı. İkinci davada ise yine Koruma Kurulu’nun 22.09.2014 tarih ve 1044 sayılı İller Bankası binasının tescil kaydının kaldırılmasına, yapı adasındaki tüm tescilsiz yapıların kaldırılacak tarzda cami alanına katılmasına ilişkin kararı dava konusu oldu.

"Koruma kurulları korumuyor"

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, her iki davanın da kent için çok önemli olduğuna değinerek, “taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının korunmasını sağlamak için gerekli tedbirleri almak Kültür Bakanlığı’nın görevidir. Koruma Kurulları Kültür Bakanlıklarına bağlı olarak koruma adına çalışırlar. Tescilli binanın tescilini kaldırmak, kültürel mirasımızı ve tarihi binaları Ankara Belediye Başkanı’nın önüne atmak Koruma Kurulu’nun işi olmadığı gibi bunu görev edinir hale gelmeleri Koruma Kurulları’nı güvenilir bir kurul olmaktan çıkarmıştır. Tarihi ve  tescilli binayı yıkmaya teşne bir koruma kurulu üyeleriyle  iller bankası binası kararıyla  bir kez daha karşılaşmış olduk." şeklinde konuştu.

Candan, "Mimarlık tarihi açısından, oldukça önemli bir yapı olan Seyfi Arkan'ın İller Bankası Binasının, cami avlusunda kalması, cami avlusuna bırakılmış ve sahipsiz olduğu anlamına gelmez, biz varız.  Acilen bu kültürsüzlüğün tescili olan yıkım kararının kaldırılması gerekiyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlardan-iller-bankasi-binasinin-yikimina-dava-_126622.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!