Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Bostana 'Tematik' Moloz!

İstanbul ’un tarihi Yedikule bostanları İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yok ediliyor.

yapi.com.tr
Tarihi Bostana 'Tematik' Moloz!

Radikal'in haberine göre, Yedikule’de sur içinde bulunan bostanlara İBB’ye ait iş makineleri ve kamyonlarla getirilen molozlar döküldü. Tarihi bostanda yer alan 6. Yüzyıl Bizans Dönemi’ne ait tarihi su kuyuları molozlarla dolduruluyor. Bostan alanına ise tematik park yapılacağı öne sürülüyor.

Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş makineleri önceki gün tarihi Yedikule bostanlarına girdi. Ekinlerin üzerini molozlarla kapatan ekipler, tarihi Bizans su kuyularına da zarar verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait inşaat tabelasında alanda ‘ çevre düzenlemesi’ yapıldığı bilgisi yer alıyor.

'Parayı yeni yatırmıştık’

Yedikule ve Belgradkapı çevresinde yaşayan onlarca aile geçimini buradaki bostanlardan sağlıyor. Yaklaşık beş ay önce bostan alanında 10 bin liraya yer kiraladıklarını söyleyen Ayşe Hanım, paralarının karşılığını alamadan bostanlarının zarar gördüğünü ifade ediyor: “Geçimimizi buradan sağlıyoruz. Yılbaşına kadar müsaade istedik vermediler. Şimdi ne yapacağız, bilmiyoruz.”

Çiçek yetiştiriciliği yapan Hüseyin Avcı ise 2013 yılına ait kira bedelini ödemelerine rağmen kendilerine tahliye tebligatı geldiğini söylüyor: “Burayı İBB’den kiraladık. Parayı yatırdıktan iki gün sonra tahliye tebligatı geldi. Her gün zabıta geliyor. Dilekçe verdik, dilekçemizi geri gönderdiler. Eğer bostan kaldırılırsa 150 bin TL zarar edeceğiz. 15 kişi çalışıyor burada. İşsiz kalacağız.”

Osmanlı tarihçisi Caroline Finkel, önceki gün başlayan hafriyat çalışmalarını duyunca dün soluğu Yedikule bostanlarında aldı. 30 yıldır İstanbul’da yaşadığını söyleyen Finkel, “Şu an çok tehlikeli bir dönemdeyiz. Çünkü bütün tarihi manzaralar elden gidiyor” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Burası da 6. asırdan kalma, tarih açısından değerli bir alan. Buradaki villa sahipleri sanırım süslü bir park istiyorlar. Akademisyenler gelsin, destek versin. Burası elden gidiyor. Geri dönüşü yok.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-bostana-tematik-moloz_110342.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!