Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Özhaseki: Bazı Müteahhitler Şeytan

Uzmanlar Uyarıyor: Bostanlar...

Yedikule Bostanları'nda Yıkım Başladı

Yedikule Bostancıları Barakaları...

Yedikule Bostanları İmara Açılıyor

Tarihi Yedikule Bostanları'na...

Sıra Tarihi Yedikule Bostanları'na...

Tarihi Bostana İmar Planı!

Yedikule’de ‘Vişne Bahçesi’

Brooklyn Dönüşümcülerinden...

Moda Bostanı’na Otopark Yapılmayacak

Yedikule Bostanları'nda Yaz Okulu

Moda Bostanı'nda Nöbet Devam Ediyor!

Moda Bostanı Kiralanıyor

Moda Bostanı Halkın Afet Alanı,...

Moda Bostanı, Otopark mı Oluyor?

Bisikletlerle Bostanları Gezecekler

Moda’da Gezi Bostanı Açıldı

Moda'ya 'Gezi Bostanı'

İmrahor Bostanı'na İlk Ekim Yapıldı!

Tarihi Çarşının Ortasında...

400 Yıllık Tarih Kaderine Terk Edildi!

Yedikule 'Kültür Varlığına Rastlanmamış'

Yedikule Bostanları Yaşatılabilir!

Üsküdar’da Yeni Bir Bostan:...

Sarıyer Gümüşdere Bostanları Kurtuldu

Gümüşdere Bostanları Kurtuldu

Kuzguncuk Bostanı İmara Açılmayacak

14 Temmuz 2013 Yedikule Bostanları Çalışma. Fotoğraf: Aleksander Sopov

İki Duvarın Arasında: Bostan mı Park mı?

"Bostan Çevresi Kamu Yararı...

Tarihi Yedikule Bostanları'ndan...

Yedikule Bostanları Hobi Bahçesi...

Yedikule Bostanlarını Sordu

Yedikule Bostanlarını Koruma...

Yedikule Bostanları'nda Tarih Dersi!

"Tarihi Bostanlar Saldırı...

Tarihi Bostanda Arkeolojik...

"Bostanları Yok Etmeden Park...

Yedikule Bostanları'nda Yıkım Sürüyor

Yedikule Bostanı'nda Yeryüzü Sofrası

Yedikule Bostanı Tarih mi Oluyor?

Yedikule Bostanları için Çağrı

Tarihi Bostana 'Tematik' Moloz!

Bakanlık Yedikule'de Tarihi Bostanı Göremedi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2013'te Yedikule Bostanları'nda ekim yapılmadığını ve tarihi bostanların 'tarım dışı' olduğunu öne sürdü.

yapi.com.tr
Bakanlık Yedikule'de Tarihi Bostanı Göremedi

Radikal'den Elif İnce'nin haberine göre, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir soru önergesine verdiği yanıtta Yedikule Bostanları’nda 2013 yılında ekim-dikim yapılmadığını ve tarihi bostanların kanunen ‘tarım dışı alan’ olduğunu öne sürdü.

Geçtiğimiz Haziran bostanların bir kısmı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Fatih Belediyesi tarafından molozlarla kaplanmıştı. Radikal, Fatih Belediyesi’nin ‘parka dönüştürüleceğini’ öne sürdüğü bostanlarda 2-3 katlı konut inşaatı yapılmak üzere proje hazırlanarak Haziran ayında II No’lu Yenileme Kurulu’nda onaylandığını ortaya çıkartmıştı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 3 Ocak 2014’te CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur’un bostanlara dair soru önergesine verdiği cevapta şöyle denildi:

“2013 yılında bu alanlarda ekim-dikim yapılmadığı belirlenmiştir. Yedikule Surları’nın bulunduğu çok küçük alanlarda önceki yıllarda yazlık ve kışlık çeşitli sebzeler yetiştirilmiş, ancak bu alanlardaki üretim için Bakanlığımız tarafından yürütülen Çiftçi Kayıt Sistemi’ne herhangi bir kayıt yaptırılmamıştır. Bahse konu olan bölge yerleşme lejantında kaldığından ve İBB tarafından rekreasyon projesi uygulama alanı olarak planlandığından 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun 3/i bendi gereği tarım dışı alan olarak değerlendirilmekte ve kanun kapsamı dışında kalmaktadır” dedi.

‘Google Earth’e baksınlar!’

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık ise bakanlığın cevabını hayretle karşıladığını belirterek şöyle dedi :

“2013 Nisan ayında Sadrazam İbrahimpaşa ile İsmailpaşa Bostanları’nın ekili olduğu Google Earth üzerinden net bir şekilde gözükmektedir. 1500 yıldan daha uzun süredir kentsel tarım alanı olan bu bostanlar Haziran’da çiftçilere sebzelerini hasat etme olanağı bile tanınmadan molozla dolduruldu ve kullanılmaz hale getirildi. Osmanlı’dan günümüze kadar sulamada kullanılmış olan İsmailpaşa Bostanı‘ndaki iki kuyu da molozla örtülerek yok edildi. İBB tarafından 2010’da yapılan Fatih İlçesi Kentsel Sit Alanı 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nın notlarında ‘Mevcudiyetini devam ettiren tarihi bostan alanlarının tarımsal karakteri korunacaktır’ hükmü yer alıyor. Sayın Bakan ’ın ‘Ekim-dikim yapılmadı’ değil ‘Tarihi bostanlar katledildi’ deyip buraya sahip çıkması gerekirdi.”

Atalık, Yedikule’de bostancıların ecrimisil ödeyerek tarım yaptığını, ecrimisil ödeyen bostancıların kanunen Çiftçi Kayıt Sistemi’ne üye olamayacaklarını, ayrıca TÜİK verilerine göre İstanbul’da işlenen tarım arazilerinin sadece yüzde 50’sinin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olduğunu da söyledi. Odanın İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvurarak molozların temizlenmesi ve zarar verilen tarım arazilerinin her metrekaresi için Toprak Koruma Kanunu çerçevesinde 2 TL cezanın verilmesini talep ettiğini belirten Atalık, ‘’Bakanlığı, valiliği ve İBB’yi Tarihi Yedikule Bostanları’na verilen zararı durdurma ve eski verimli haline geri çevirme konusunda görevlerini yapmaya davet ediyoruz’’ dedi.

Yedikule Bostanları Koruma Girişimi’nden Harvard Üniversitesi Tarih Bölümü Doktora öğrencisi Aleksandar Sopov ve British Columbia Üniversitesi Antropoloji öğrencisi Eda Çakmakçı’nın raporuna göre sur içinde 2013 itibariyle ekilebilir bostan arazisi 60 dönüm. Sur içi bostanda senelik 10 ton, sur hendeğinde ise 30 ton sebze üretiliyor. 100 meyve ağacında senelik yaklaşık 4 ton meyve (incir, dut, nar) üretiliyor. Ürünler semt pazarlarına sakılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanlik-yedikulede-tarihi-bostani-goremedi_117405.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!