Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Darphane Kaderine Terk Edildi!

Manisa'da 700 yıllık tarihi geçmişe sahip olan ve restorasyonu 2013 yılı Ağustos ayı içerisinde tamamlanan tarihi darphane, kaderine terk edilerek evsizlerin mekanı haline geldi.

yapı.com.tr
Tarihi Darphane Kaderine Terk Edildi!

DHA'nın haberine göre, Saruhanoğulları döneminde yaptırılan ve Anadolu Türk mimarisinde benzer bir örneği daha bulunmayan yaklaşık 700 yıllık darphane, şimdilerde evsiz vatandaşların mekanı haline geldi. Restorasyonu 21 Mayıs 2013 tarihinde Manisa Belediyesi tarafından başlatılan ve yaklaşık 4 ayda tamamlanan tarihi darphane, 1 yıldır kaderine terk edilmiş durumda. İshak Çelebi Mahallesi'ndeki tarihi Ulucami'nin hemen yanında yer alan tarihi darphaneyle restorasyonu tamamlandıktan sonra kimsenin ilgilenmemesi sebebiyle tarihi mekan kimsesizlerin evi haline geldi. Tarihi binanın değerine yakışır bir şekilde yeniden kullanılmasını isteyen mahalle sakinleri, yetkilileri tarihi mekana duyarı olmaya çağırdı.

Darphanenin tarihçesi

Spil Dağı'nın kuzey eteklerinde, Ulu Camii'nin batısında yer alan kare planlı, iki katlı, üzeri kubbe ile örtülü olan bina kesme ve moloz taştan yapıldı. Alt katı sivri tonozlarla örtülü yan yana iki mekan halinde düzenlenmiş olan binanın üst katın ön cephesinde sivri kemerli sağır nişler içine yerleştirilmiş pencere bulunuyor. Binanın niteliği ile ilgili kesin bir bilgi olmamakla birlikte, Saruhanoğulları'ndan İlyas Bey'e ait 1362 tarihli bir sikkeyle birlikte bulunan bir miktar sikke sebebiyle bina 'darphane' olarak adlandırılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-darphane-kaderine-terk-edildi_122210.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!