Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Hamam, Çöplük Olmaktan Kurtuluyor

İstanbul Üsküdar'daki, Osmanlı'ndan kalma Altunizade İsmail Paşa Hamamı çöplük olmaktan kurtuluyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü, tarihi hamamın yer aldığı alanın yanındaki arsa ile birlikte restorasyon karşılığı, restoran ve kafeterya olarak kiralayacak.

yapi.com.tr
Tarihi Hamam, Çöplük Olmaktan Kurtuluyor

Radikal'den Vildan Çiftsüren'in haberine göre, İstanbul'un Üsküdar ilçesinin Altunizade Mahallesi'nde yer alan ve Ayan Meclisi azasından İsmail Zühtü Paşa tarafından 1865-66 yılında inşa edilmiş olan tarihi Altunizade İsmail Paşa Hamamı, kaderine terk edilmekten son anda kurtuldu. Bakımsızlıktan harabeye dönmüş haliyle görenlerin içini sızlatan hamama bir de “ambulans park yeri” levhası çakılmıştı. 150 yıllık yapı kendisine uzanacak eli beklerken Vakıflar Genel Müdürlüğü restorasyon kararı aldı. Vakıflar, hamamın yer aldığı alanı restorasyon karşılığı kiralayacak. Hamam binası, yanındaki arsayla restoran ve kafeterya olacak.

Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü’nce, “İstanbul İli, Üsküdar İlçesi, Altunizade Mahallesi, Tophanelioğlu Sokağında bulunan, mülkiyeti Altunizade İsmail Zühtü Paşa Vakfına ait olan, tapunun (108) pafta, (10) ada, 10 parsel sayılı 69,00 m2 sahalı arsa vasıflı, 11 parsel sayılı 90,00 m2 sahalı arsa vasıflı ve 12 parsel sayılı 362,00 m2 sahalı Harap Hamam vasıflı taşınmazların tevhit edilmesi ile oluşacak 521,00 m2 yüzölçümlü eski eser nitelikli taşınmazların, Vakıf Kültür Varlıklarının Restorasyon veya Onarım Karşılığı Kiraya Verilmesi İşlemlerinin Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmeliğe göre 21 (Yirmibir) yıllığına restorasyon karşılığı kira ve işletme ihalesine çıkartılmıştır” denildi.  Muhammen bedel olarak da 1.369.930,00 TL belirlendi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-hamam-copluk-olmaktan-kurtuluyor_129007.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!