Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Surda Büyük Gedik

Başkent tarihinin en eski yapılarından Hacı Bayram-ı Veli Camisi’nin hemen yanında yer alan ve Ankara Kalesi’nin devamı olarak bilinen tarihi surlar henüz belirlenemeyen bir nedenle yıkıldı.

yapi.com.tr
Tarihi Surda Büyük Gedik Foto: Hürriyet

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi kapsamında restorasyon çalışması yürüttüğü Hacı Bayram-ı Veli Camisi’nin hemen yanında, Ankara Kalesi’nin devamı olarak sayılan binlerce yıllık surlar yıkıldı.

Hürriyet'ten Mert Gökhan Koç'un haberine göre, vatandaşlardan bazıları duvarın restorasyon çalışması sırasında yıkıldığını iddia ederken bazıları da kendi kendine çöktüğünü öne sürdü.

Bariyerlerle kapatıldı

Tarihi duvarın yıkılmasının ardından bölge bariyerlerle kapatıldı. Aynı zamanda duvarın Hacı Bayram-ı Veli Camisi’nin avlusunda yer alan kısmı da bariyerlerle kapatılarak duvarın hemen yanındaki banklara vatandaşların geçmemesi için önlem alındı. Çevre sakinleri, surların yıkılmasına üzüldüklerini belirterek, “Ankara tarihine şahitlik eden bu tarihi mirasın en iyi şekilde korunması gerekir. Yıkılan duvarın yanında bir güçlendirme çalışması yapılmış ama diğer tarafta neden yapılmadığını anlamadık” diye konuştu.

Surların tarihi çok eskiye dayanıyor

Binlerce yıllık Ankara Kalesi’nin ne zaman yapıldığı net olarak bilinmemekle birlikte MÖ. 2.yy. başında Galatların Ankara’ya yerleşmeleri sırasında kalenin var olduğu biliniyor. Eski zamanlarda yerleşim yeri olarak çok geniş bir alanı kapsayan kale, tarih içinde Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlıların kontrolüne geçti. Surların yıkıldığı bölgede yer alan Hacıbayram Veli Camisi’nin zaviye olarak yapılış tarihi 1427-1428 olarak belirtiliyor. 714 yılında Hacı Bayram Veli’nin torunlarından Mehmet Baba tarafından tamir edilen, daha sonrada 1940 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen cami ve külliyesi en son Ankara Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde orjinaline uygun olarak yenilenerek ve 14 Şubat 2011 tarihi itibariyle ibadete açıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-surda-buyuk-gedik_129240.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!