Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Kentler 2014 Hedefleri için Samsun'da Buluştu

Tarihi Kentler Birliği (TKB) Samsun Buluşması, 6-8 Eylül tarihlerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. TKB'nin üye sayısı, yeni katılımlarla 402’ye yükseldi.

yapi.com.tr
Tarihi Kentler 2014 Hedefleri için Samsun'da Buluştu

'2013 Uygulamalarının Tartışılması ve Yeni Hedefler' üst başlığını taşıyan buluşmada; kent müzeleri ve müze eğitimleri, kültür öncelikli bölgesel yol haritaları, Karadeniz Bölgesi’nde doğal ve kültürel mirasın dinamikleri, IPSOS tarafından beş tarihi kentte yapılan araştırmanın sonuçları, Karadeniz’e kıyısı olan kentlerle işbirlikleri, Samsun sahil şeridinin kentle bütünleşmesinin nasıl sağlandığı, TKB’nin 2014 hedeflerinin belirlenme süreci, tarihi kentlerde mahalle ölçeğinde çalışmalar yürütülmesi gibi birçok konu ele alındı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış toplantısında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kentlerin, kozmopolit yapı içinde ortak hareket edebilme ve proje üretebilme kabiliyeti için sosyal ve kültürel çalışmaların gerekliliğine vurgu yaptı. Yılmaz, bu anlamda kent müzelerinin önemine işaret ederek, "Kent müzeleri bugünkü ve gelecek nesillerin yaşadıkları kenti sevmeleri ve onu sahiplenmelerini sağlayacak en önemli kurumlardan biridir. Kent sakinlerini bilinçlendirmek, onların geçmişi ve geleceği kavramalarına yardımcı olmak gibi hedefler taşırlar. Üç yıl önce Samsun’da başlayan kent müzesi çalışmaları tamamlandı ve müze ziyarete açıldı" dedi.


"Kent demek bilinç ve birikim demektir"

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise kentin bilinç ve birikim anlamına da geldiğini kaydederek, yaşanan zamana neler katılabildiğinin önemine değindi:

"Samsun’da üç tane büyük höyük var. Onlar bir zamanlar bu toprakların en büyük yerleşimleriydi. Tarih, geçirdiği zaman dilimindeki uygarlıkların kattığıyla ölçülür. Şimdi yaşadığımız zamana bizim de neler kattığımız çok önemli. İnsan ve çocuk üzerine kurulu kültürel bir eğitimden geçmedikçe, kentsel dokulardan büyük bir eğitim laboratuarı gibi faydalanmadıkça, Türkiye’nin eğitim politikasında sorun var demektir. TKB üyesi başkanlar, uygulamaya dayalı bilgileriyle Türkiye’de yeni bir siyasal söylem geliştiriyorlar. Siyasi partilerin bu söylemden dersler almaları gerekir. Enerjilerini, birbirlerini karalama üzerine kurulmuş karşılıklı konuşmalardan ziyade, kentlerden gelen büyük hareketin, kültür öncelikli bir Türkiye gündemi yaratmaya dönük olduğunu görmeye harcamaları gerekir. Önceliğimiz olan tüm bu kültür odaklı yaklaşımlarla, dünya ulusları içinde paylaşılabilir hedefler ve uygulamalarla, elini sıktığımız toplumlara güçlü bir Türkiye olduğumuzu göstermek zorundayız. Bu nedenle Samsun Buluşması, Karadeniz kıyısındaki kentlerle yeni ağlar kurulabileceğinin temellerini atmak için de önemlidir. Uluslararası ağların TKB’nin gelecek hedeflerinde yer aldığını bu vesileyle yeniden hatırlatmak istiyorum".

TKB Başkanı Dr. Asım Güzelbey, yeniden aday olmayacak

2011 yılındaki Samsun buluşmasında TKB Başkanı olarak seçilen Dr. Asım Güzelbey, seçimlerde aday olmayacağını da burada açıkladı. TKB’nin, ÇEKÜL’ün gönülden destekçisi olmaya devam edeceğinin altını çizen Güzelbey, 13 yıl önce tarihi ve kültürü seven bir avuç bilim insanı, yerel yönetici ve STK’nın bir araya gelerek kurduğu TKB'nin ülke gündemine kültürel mirası sokmayı başardığını söyledi. "Bugün artık ülkeler yarışmıyor, şehirler yarışıyor. Yarışan şehirler içinde tarihine, kültürüne ve geçmişine sahip çıkanlar bir adım öne çıkıyor" diyen Güzelbey, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne başvuruların artmasında TKB’nin katkısının unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-kentler-2014-hedefleri-icin-samsunda-bulustu_112187.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!