Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Kentler 2014 Hedefleri için Samsun'da Buluştu

Tarihi Kentler Birliği (TKB) Samsun Buluşması, 6-8 Eylül tarihlerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. TKB'nin üye sayısı, yeni katılımlarla 402’ye yükseldi.

yapi.com.tr
Tarihi Kentler 2014 Hedefleri için Samsun'da Buluştu

"Kültürel mirasın korunması hareketi ÇEKÜL ve TKB'nin emekleriyle başladı"

Türkiye’de kültürel mirasın korunması hareketinin ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in ve TKB’nin emekleriyle başladığını kaydeden Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ise "Öncesinde biz bu tarihi binalara eski ve kullanılmaz binalar olarak görüp, ilk fırsatta da yıkma gayreti içindeydik" dediği konuşmasında şunları söyledi:

"Ama bu süreç ve gelişen bakış açısındaki farklılıklarla, tarihi eserlerin değerlerinin farkına vardık. Artık tüm kentlerimizde korumak, yeniden fonksiyonlar yüklemek ve bizden sonraki kuşaklara aktarmak için çalışmalar yürütülüyor. Bizler de görev yaptığımız kentlerde bu bilinci aşılamaya çalışıyoruz. Samsun’da 2006 yılından bu yana toplam 43 projeye yaklaşık; 10 milyon 615 bin TL kaynak kullanıldık. Belediyenin 23 projesine 7,5 milyon TL ve İl Özel İdaresi’nin de 20 projesine 3 milyon TL harcama yapıldı. Bu amaçlarla toplanmış kaynaklar, ilgili belediyelerimizce hemen İl Özel İdaresi’nin hesabına aktarılıyor. Fakat bu aktarmada maalesef bazı sorunlar yaşıyoruz. Bazı belediyelerden almamız gereken ve vatandaşlardan bunun için tahsil edilmiş olan yaklaşık 10 milyon TL var. Bu paraları tahsil edebilirsek, tarihi mirasın ortaya çıkmasında çok hızlı bir şekilde mesafe alabiliriz".


TKB üye sayısı 402'ye yükseldi

7 Eylül’de yapılan TKB Meclis toplantısıyla Ayancık Belediyesi, Çarşamba Belediyesi, Reşadiye Belediyesi ve Emirseyit Belediyesi’nin TKB üyeliği kabul edildi ve böylece üye sayısı 402’ye yükseldi. Meclis gündemine gelen ve kabul edilen diğer başlıklar ise kısaca şunlar oldu:

* 'Kültür Rotaları Planlama Çalışmaları' başlatılması konusunda birlik encümenine yetki verildi.
* 'Kentlerin ve Mahalle Birimlerinin Sağlıklı Gelişmesi için Yöntem ve Eğitim Çalışmaları'nın yapılması konusunda encümene yetki verildi.
* Tarihi Kentler Birliği dışa açılma hedefleri kapsamında, 'İpek Yolu Kültür Yolu Projesi'nde yerel yönetimlerle yeni bir ağ kurulması için çalışma başlatılması; Trakya ile Balkan ülkelerindeki kentlerle yeni bir ağ oluşturulması ve bu görevin Bursa, Konya ve Kayseri Büyükşehir Belediyeleri’nce üstlenilmesi; Karadeniz’e kıyısı olan kentlerle yeni bir ağ oluşturulması ve bu görevin Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından üstlenilmesi; Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’na (TÜRKSOY) üye ülkeler ile kent müzesi ve sanayi mirasının korunması ve işbirliği ağlarının genişletilmesi; inanç turizmine yönelik çalışmaların başlatılması; Akdeniz’e kıyısı olan şehirlerin oluşturdukları (ARLEM) ile çalışma programı başlatılması konularında encümene yetki verildi.

TÜMÜNÜ GÖSTER HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-kentler-2014-hedefleri-icin-samsunda-bulustu_112187.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!