Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sahilde Yükselen Oteli Yasa da Durduramıyor!

Samsun sahilinde yükselen otel inşaatı, mahkemenin verdiği durdurma kararına rağmen devam ediyor.

yapi.com.tr
Sahilde Yükselen Oteli Yasa da Durduramıyor!

Karadeniz’in yeşillikleri ile ünlü kenti Samsun, adeta bir şantiye alanına dönmüş durumda. Kentin doğal dokusuna zarar veren ve sahilin imara açılmasının kapısı olarak değerlendirilen yapılardan biri de 2012’de yapımına başlanan otel.

Evrensel'in haberine göre, demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) Müdürlüğünün kullandığı kamuya ait araziye dikilen 115 metrelik binanın yapımına hukuk dışı bir şekilde devam ediliyor.

TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şubesi, otel projesinin imar mevzuatına aykırı olduğu gerekçesiyle Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığına gerekçeli görüş sundu. Bu tepkilere yönelik bir sonuç alınamayınca da bu kez yürütmeyi durdurma talebiyle Samsun 1. İdare Mahkemesine dava açıldı.

Mahkeme inşaatı durdurdu

Mahkeme geçen 5 Eylül’de inşaatla ilgili olarak “Şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı olduğu, sahilde emsal oluşturarak kötü örnek teşkil edeceği” gerekçesi ile yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ancak, mahkeme kararına rağmen otel inşaatı hukuk dışı bir biçimde tüm hızıyla devam ediyor. “Mahkeme kararının uygulanmaması hukukun bittiğinin, sermaye ve inşaat sahiplerinin çıkarlarının gözetildiğinin kanıtıdır” diyen TMMOB Mimarlar Odası Şube Başkanı Selami Özçelik, mahkeme kararının uygulanmadığını fotoğraflarla da tespit edip, Çevre ve Şehircilik İI Müdürlüğüne başvuruda bulunduklarını söyledi.

‘Samsun'da yeşil alan bulmak imkansız’

Samsun'da çok katlı bina sayısının arttığına işaret eden TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Selami Özçelik, Avrupa’da bu şekildeki binalardan vazgeçildiğini söyledi. Çok katlı binaları modern cezaevlerine benzeten Özçelik, “Bu binalar sağlık açısından da çok sakıncalı. İnsanların psikolojilerini bozuyor. Kentimizde böyle binalar görmek istemiyoruz. Yaşanılabilir bir kent için önemli olan yeşil alanlardır. Maalesef Samsun’da yeşil alan bulmak neredeyse imkansız” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sahilde-yukselen-oteli-yasa-da-durduramiyor_117202.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!