Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Semt Boşalıyor, Halk Tedirgin!

İzmir’de Konak Tüneli yapımı nedeniyle tehlike arz etiği için kamulaştıralan evlerin büyük bölümü, ev sahipleri ve kiracılar tarafından boşaltıldı.

yapı.com.tr
Tarihi Semt Boşalıyor, Halk Tedirgin!

Damlacık semtinde kamulaştırılan evlerin boşaltıldığı mahallelerde yaşayan, ancak evleri henüz kamulaştırılmayan vatandaşlar, "Sıra bize de gelecek mi" endişesiyle yaşıyor.

Yaklaşık 60 yıldır bu mahallede oturan 83 yaşındaki Hayriye Öz ile 77 yaşındaki Zeynep Ülker, bu endişeleri taşıdıklarını belirterek, "Gece yattığımızda gözümüze uyku girmiyor. Sürekli gözyaşı döküyoruz. Sadece evlerimizi kaybetmekten değil burudaki hatıralarımızın yok olacağının da üzüntüsü içindeyiz. Üstellik evlerin hak ettiği değeri bulup bulmayacağını bilmiyoruz. Bir çok evin tapusunda birden fazla hak sahibi var. Elimize kalan parayla yeni bir ev almamız imkansız. Evlerin boşalmasıyla mahallemiz sessizliğe büründü" sözleriyle duygularını aktardı.

"Çadır kurup, direniriz"

Bu arada bazı mahalle sakinleri ise kendi evlerinin için kamulaştırma kararı alınırsa mahallelerinde çadır kurarak evlerini yıktırmamak için direneceklerini dile getirdi. Damlacık'taki evler içinin kamulaştırma kararı 2012 yılında alınmasına rağmen Karayolları görevlilerinin kendilerine "Sakın endişe etmeyin sizinle ilgili bir tehlike yok, oturun" dediklerini öne süren mahalle sakinleri, "2012'de bu kararın alındığına dair elimizde belge var. 2014 yılında gelip 'Evlerinizi boşaltın, zemin bozuk, tünel çalışmaları nedeniyle yıkılma riski var' deyip bizlere korku saldılar. Evlerimize hak ettiği değerler de verilmiyor. Birçoğumuzun evinde birden fazla hisse var. Elimize geçen parayla kendimize ev almamız mümkün değil" diyerek tepki gösterdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-semt-bosaliyor-halk-tedirgin_123981.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!