Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Damlacık’ın İsyanına TMMOB Desteği!

Konak Tüneli’nin yapım çalışmaları nedeniyle yıkım tehdidi altında kalan Damlacık halkının isyanına Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği İzmir Şubesi de ortak oldu.

yapı.com.tr
Damlacık’ın İsyanına TMMOB Desteği!

Tünelin yapım çalışmaları nedeniyle yıkım tehdidi altında kalan Damlacık halkının isyanına Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği İzmir Şubesi de ortak oldu.

Ege'de Son Söz'den Mehmet İşler'in haberine göre, tünel inşaatı önünde toplanan TMMOB üyeleri açılan iki davanın sonlandırılması için yargıya mesaj verirken iktidarın kentlere nobran ve yıkıcı davrandığını ifade etti.

Grup adına basına açıklamasını Şehir Plancıları Odası Başkanı Özlem Şenyol Kocaer yaptı.

Kocaer, “Tünelin başladığı nokta olan ve hali hazırda şantiye alanına dönüşerek, başta semt sakinleri olmak üzere, yolu Konak’a düşen neredeyse her kentliyi etkileyen proje alanı Kentsel Sit, Tarihi Sit, 2’inci ve 3’üncü Derece Arkeolojik Sit ile 2’inci Derece Doğal Sit Alanının ve korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli yapıların bir arada bulunduğu bir alandır. Bu kadar önemli bir alanda arkeojeofizik araştırmalar yapılmadan, jeolojik etütleri olmadan, kentin ulaşım planında etüt edilmeden, ayrıntılı bir projesi hazırlanmadan tünel projesine başlanması ile birlikte tüm bu korunması gerekli katmanlar birer birer yok edilmeye başlanmıştır. Kentin gerek üst ölçek, gerekse uygulama planlarında bulunmayan, bir projesi dahi olmayan bu ölçekteki bir uygulama, plansız-projesiz bir şekilde gerçekleştirilmeye çalışılmıştır” şeklinde konuştu.

Kent mağdur edilirken hukuki süreç de devam ediyor

Tünel inşaatının tüm bir kenti mağdur ederken aynı zamanda hukuki sürecin de devam ettiğini belirten Kocaer, “23.11.2011 tarih ve 155 numaralı Koruma Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması takiben de iptaline karar verilmesi için TMMOB Şehir Plancıları Odamız tarafından dava açılmıştır. Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan Nazım ve Uygulama İmar Planlarına ilişkin yine öncelikle yürütmesinin durdurulması, takiben de planların iptaline karar verilmesi için de TMMOB Şehir Plancıları Odamız tarafından dava açılmıştır. Dava süreci devam ederken, tünel inşaatı alabildiğine hızlı bir şekilde başta tarihi değerlerimizi, yaşam alanlarımızı yok ede ede devam etmektedir” dedi.

Temyiz yoluna gideceğiz

Kocaer yargının açmış oldukları davalardan ilki olan, kurul kararına açılan davayı, reddettiğini ifade ederken, “ Bu ret kararına ilişkin temyiz yoluna gideceğimiz gibi, imar planlarına açılan davamız da devam etmektedir. Gerek tünel ile birlikte tarihi dokuda oluşan ve oluşacak tahribatın önüne geçilmesi, gerekse Damlacık halkının daha fazla zarar görmemesi için, yargı sürecinin acilen ve umarız ki tarihi değerlerimizi, yaşam alanlarımızı, yaşam hakkımızı koruyan kısacası gerçek kamu yararından yana olacak şekilde sonuçlanmasıdır. Tünel inşaatının bu bölgede yer alan yapılara zarar vereceği yargıya taşıdığımız dava dilekçemizde belirtilmesine ve bu konuda hiçbir bilimsel çalışma yapılmadan bu durum İdaresince reddedilmesine karşın, bugün geldiğimiz noktada,  Bakanlığın ev sahiplerine yapmış olduğu tebliğler ne yazık ki bizi haklı çıkartmaktadır” diye konuştu.

Halkımızın yanındayız

Kocaer ayrıca şunları söyledi: “Konak-Yeşildere Bağlantı Yolu Projesi'ni yasallaştıran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan imar planlarına ilişkin dava süreçleri devam ederken, tüm kamu idarelerinin kent kimliğinin korunması için üzerine düşen görevleri yerine getirmelerinin asli görevleri olduğunu bir kez daha hatırlatırız. Yaşam alanlarımıza yönelik bu saldırılara, her platformda karşı duracağımızı belirtir, yargıya taşıdığımız Konak Tüneli projesi nedeniyle mağdur olan halkımızın yanında yer aldığımızı ve sürecin sonuna kadar da takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/damlacikin-isyanina-tmmob-destegi_122255.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!