Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tasarrufu Öne Çıkaran Cemdağ 2012'de Yüzde 20 Büyüyecek

2011 yılında saatte 9 Boğaz Köprüsü’nü aydınlatacak kadar armatür üreterek dikkat çeken Cemdağ, yapmış olduğu Ar – Ge çalışmalarının sonucunda yüzde 40’a varan oranlarda tasarruf sağlayan armatürlerin üretimine başladı. Son üç yılda 10 milyon dolarlık makine, tesis ve laboratuvar yatırımı yapan firma, 2012'de yüzde 20 büyümeyi hedefliyor.

yapi.com.tr
Tasarrufu Öne Çıkaran Cemdağ 2012'de Yüzde 20 Büyüyecek

Foto (soldan sağa): Süheyl Cem, Mustafa Cem ve Sina Cem

2011 yılında saatte 9 Boğaz Köprüsü’nü aydınlatacak kadar armatür üreterek dikkat çeken Cemdağ, yapmış olduğu ar–ge çalışmalarının sonucunda yüzde 40’a varan oranlarda tasarruf sağlayan armatürlerin üretimine başladı. Son üç yılda 10 milyon dolarlık makine, tesis ve laboratuvar yatırımı yapan firma, 2012'de yüzde 20 büyümeyi hedefliyor. Çırağan Sarayı'nda düzenlenen toplantıyla basın mensuplarlarıyla bir araya gelen Cemdağ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cem, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Süheyl Cem ve Sina Cem, 44 yıldır aydınlatma sektöründe olan Cemdağ'ın yatırımlarını ve ileriye dönük projelerini paylaştılar.


Foto: Cemdağ Çiğli Fabrikası

Türkiye’nin en büyük entegre üretim kapasitesine sahip firması

Cemdağ'ın 44 yıllık serüveninin dönüm noktalarına değinen Cemdağ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cem, 1968 yılında İzmir’de bin dolar sermaye ile 60 metrekarelik bir dükkânda floresan ve civa lamba balastları üreterek aydınlatma sektörüne adım attığını, 1980 yılı sonrasında aydınlatma armatürleri üretimine başladığını ve sokak aydınlatmasındaki öncülüğünü hala sürdürdüğünü kaydetti. Türkiye’de ilk yüksek IP korumalı ve yine ilk sodyum ampulle çalışan sokak armatürlerinin de üreticisi olduklarını hatırlatan Mustafa Cem, 200’ün üzerinde çalışanı ve toplam 41 bin metrekare alana kurulu 3 üretim tesisiyle, aydınlatma sektöründe Türkiye’nin en büyük entegre üretim kapasitesine sahip firma olduklarını belirtti. Musta Cem, “Tesislerde ağırlıklı olarak LED, yüksek basınçlı ve floresan armatür grupları, iç, dış ve teknik olmak üzere 23 ürün grubunda, 200’den fazla ürün ve bin 250 civarında farklı varyantta üretim yapılıyor. Türk Patent Enstitüsü’nden aldığımız 41 adet belgemiz var. Türkiye’de satış yaptığımız 59 bayi bulunuyor” dedi.

Cemdağ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcı Süheyl Cem ise armatürlerin, aydınlatmanın önemli bir bileşeni olma özelliğini vurguladı. "İyi ve kaliteli ışık için ihtiyacınız olan daha fazla enerjiye değil, kaliteli bir armatürdür" diyen Süheyl Cem, aydınlatmanın iş yerlerinde verimlilik, kentlerde güvenlik açısından önemi üzerinde durdu.


Foto: Ar-ge laboratuarı

"Başından beri sektörün önemli oyuncularından biriyiz"

Firmanın yatırımları ve ileriye dönük projeleri hakkında bilgi veren Başkan Yardımcısı Sina Cem de, başından beri aydınlatma sektörünün önemli oyuncularından biri olan Cemdağ'ın aydınlatma ürünleri dışında enerji danışmanlığı, projelendirme, özel ürün tasarımı, otomasyon, saha ölçümü ve LVD laboratuarıyla da geniş bir yelpazede hizmet verdiğini açıkladı. Firmanın son üç yılda 10 milyon dolarlık makine, tesis ve laboratuvar yatırımı yaptığını vurgulayan Sina Cem, yaptıkları yatırımlarla teknoloji lideri olduklarını kaydetti. Büyüme hedeflerini Ar – Ge çalışmalarıyla pekiştirdiklerine dikkat çeken Sina Cem, “2011’de gerçekleşen 1 milyon dolarlık yatırımla, Türkiye’de hiçbir üreticide bulunmayan 'goniofotometri aydınlatma laboratuvarı'mızı kurduk ve hayata geçirdik. Turkak’tan akredite edilen laboratuarla, ar-ge çalışmalarımız da hızlandı. Ürün verimliliklerinde çok ciddi artışlar gözlemliyoruz. Örneğin sokak aydınlatmasında ürün verimliliğini artırarak, hem direkler arası mesafelerde hem de enerji tüketiminde yüzde 40’lara varan tasarruf sağladık. Türkiye’de 6 milyon sokak armatürü olduğunu düşünürsek, buralarda çift kademeli yüksek basınçlı sistemle çalışan yeni armatürlere geçmek çok ciddi tasarruflar sağlayacaktır. Kabaca bir hesapla bunun Türkiye’ye yılda 300 milyon TL civarında bir tasarruf sağlayacağını öngörebiliriz” dedi. Türkiye'de sokak aydınlatmasında kullanılan armatürlerin ömrünün en fazla 6 ay olduğu gibi bir yanılgı olduğuna işaret eden Sina Cem, oysa 30 yıldır hala kullanılan armatürleri olduğuna dikkat çekti.


Foto: Aliağa Fabrikası

2012’de LED teknolojisi ile üretilen armatürlere ağırlık verilecek

2012’de LED teknolojisi ile üretilen armatürlere ağırlık vereceklerini ve bunun için 1.5 milyon dolarlık üretim üniteleri yatırımı planladıklarını açıklayan Sina Cem, 5 ayrı ürün grubundan oluşan LED ürün portföyüne ilave olacak olan 32 yeni ürün yatırımı planladıklarını sözlerine ekledi. 2011 cirolarının yüzde 20'sinin ihracattan geldiğine, ihracatta da sokak armatürlerinin payının yüzde 80 olduğunu ifade eden Sina Cem, ihracat konusunda daha aktif olacaklarını belirterek, "Bugüne kadar girmediğimiz, kendine has regülasyonu olan Amerika, Suudi Arabistan gibi ülkelere ihracatı hedefliyoruz” şeklinde konuştu. Sina Cem, saatte yaklaşık 9 Boğaz Köprüsü’nü aydınlatacak kadar üretim yaptıklarına dikkat çekerek, “Sadece geçen yıl ihracat hariç, 11 bin 700 km’lik yolu aydınlatabilecek kapasitede armatür satışı gerçekleştirdik. 2012’de, ekonomik gelişmeler beklediğimiz gibi giderse, toplam ürün adedi satışlarında yüzde 20 büyüme hedefliyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tasarrufu-one-cikaran-cemdag-2012de-yuzde-20-buyuyecek_91045.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!