Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Termik Santraller Havayı Kirletme İzni Bekliyor

2013’ten beri çevre yatırımlarını gerçekleştirme taahhütlerini yerine getirmeyen 13 kömürlü termik santrale ek süre verilecek.

yapi.com.tr
Termik Santraller Havayı Kirletme İzni Bekliyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) tüm siyasi partilerin ortak kararıyla geri çekilen 13 kömürlü termik santrale “havayı kirletme izni” dördüncü kez gündemde. Bu santraller 2013’ten beri çevre yatırımlarını gerçekleştirme taahhütlerini yerine getirmiyor. Teklif yasalaşırsa Türkiye’nin en eski santralleri Haziran 2022 yılına kadar havayı kirletmeye devam edebilecek.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 1 Kasım’da yapılan toplantısında “havayı kirletme izni” olarak nitelendirilen madde yeniden görüşüldü ve Meclis Genel Kurulu’na sunulmak üzere kabul edildi. Maddeye göre, insan sağlığına ve çevreye zarar verdiği halde bugüne kadar gerekli yatırımları yapıp önlemleri almadığı için önümüzdeki yıl başında kapatılması gereken 2’si kamuya 11’i özel sektöre ait 13 termik santrale 2.5 yıl daha ek süre verilecek. Bu santrallere daha önce de 3 yıl ek süre verilmişti.

Sözünüzü tutun
Temiz Hava Hakkı Platformu koordinatörü Buket Atlı “Sağlık ve doğa koruma alanında çalışan 16 sivil toplum kuruluşunun adına, Temiz Hava Hakkı Platformu olarak bu santrallerin çevre izinleri olmadan çalışmaması, havayı kirletmeye devam etmemesi için karar vericilere çağrıda bulunuyoruz. TBMM’deki tüm siyasi partilerin temiz hava hakkını talep eden yüz binlerce insana, bu santrallere ilişkin 14 Şubat 2019’da verdikleri sözü istisnasız bir şekilde yerine getirmelerini ve havayı kirletme tasarısını kabul etmemelerini talep ediyoruz” diye konuştu.

Sağlık iki yıl daha beklemez
Temiz Hava Hakkı Platform üyesi ve Türk Tabipleri Birliği Temsilcisi Doç. Dr. Gamze Varol da “Bu karar, bahsi geçen termik santrallerin bulunduğu illerde, başta solunum rahatsızlıkları olmak üzere kanser dahil birçok hastalığın ve erken ölümlerin önüne geçmek için atılan önemli bir adım. Sağlık, iki yıl daha beklemez dedik, kazandık. Yetkililerin hava kirliliği konusundaki hassasiyetinin devam etmesini ve hava kirliliğine neden olan kaynakların en aza indirilmesini istiyoruz” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/termik-santraller-havayi-kirletme-izni-bekliyor_175904.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!