Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Erkanlı Grubu’ndan 60 Milyon Dolarlık 'Atık' Yatırımı

Erkanlı Şirketler Grubu bünyesinde yer alan Erksan Çevre Teknolojileri, 4 ayrı tesis için 60 milyon dolarlık yatırım yapacak. İlki Kocaeli Başiskele’de hayata geçen tesislerle birlikte şirket, sırasıyla Tekirdağ, Ege ve Akdeniz/İç Anadolu bölgelerinde yatırım yapacak. Grup, atık yönetimi konusunda borsaya açılan ilk şirket olmayı da hedefliyor.

yapi.com.tr
Erkanlı Grubu’ndan 60 Milyon Dolarlık 'Atık' Yatırımı Ali Rıza Erkanlı, hedeflerinin entegre atık yönetimi yapmak olduğunu söyledi

Erkanlı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı, atık yönetimi konusunda büyük sanayi kuruluşlarından biri olma yolunda ilerlediklerini açıkladı. 15 milyon dolarlık yatırım değerine sahip tesislerden ilkinin Kocaeli Başiskele’deki çamur/susuzlaştırma bertaraf tesisi olduğunu söyleyen Erkanlı, “2013 yılı sonunda faaliyete geçecek tesis, endüstriyel kuruluşların proses ve arıtma tesislerinden kaynaklanan çeşitli özellikteki tehlikeli ve tehlikesiz arıtma çamurlarını yüksek sıcaklıkta kurutarak, çıkan ürünün çimento sektörüne alternatif yakıt olarak verilmesini sağlayacak” dedi. Türkiye’de buna benzer 5-6 tesis kurulduğunda tüm çimento sektörünün enerji ihtiyacının en az yüzde 5’inin karşılanabileceğini öngören Erkanlı, Avrupa’da çimento üretiminde enerji ihtiyacının yüzde 60’ının atıktan karşılandığına dikkat çekti.

Başiskele’deki tesisin başlangıç kapasitesi ayda 3 bin 600 ton, yılda 43 bin 200 ton olacak. 3 vardiya halinde çalışacak tesise yüzde 70-90 nem oranında giren çamur, yaklaşık yüzde 5 nem oranına düşürülecek.

Erkanlı, atığın her türlü alanında faaliyet göstererek entegre atık yönetimi yapmayı amaçladıklarını açıkladı. Bu paralelde sektördeki yatırımlarına diğer atık dallarını da ilave edeceklerini anlatan Erkanlı, elektronik atık işleme tesisi kurmak için araştırmalar yaptıklarını da açıkladı.

Kentsel dönüşüm atıkları da değerlendirilecek

Kentsel dönüşüm konusuna da değinen ve sadece İstanbul’da 2 milyon binanın yıkılacağını anımsatan Erkanlı, buradan önemli oranda hurda, metal, plastik ve tehlikeli atık çıkacağına dikkat çekti. Erkanlı, “Buradan çıkan atıklar değerlendirilmek suretiyle de ekonomiye önemli bir katma değer sağlanacaktır” dedi. Normal süreçte yıkılan binalardan çıkan hurdayı müteahhitlerin kamyonlarla belli bölgelere göndermesi gerektiğini, bunun da müteahhitler için ayrı bir maliyet oluşturduğunu anlatan Erkanlı, “Oysa müteahhit firmalar, bu tür kurumsal firmalarla anlaşırlarsa hem ekonomik bir yükten kurtulur, hem de bu maddeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın işaret ettiği yeni uygulamalar çerçevesinde altyapı çalışmalarında hammadde olarak kullanılır” dedi.

Rıza Hüseyin Erkanlı, çevrenin sürekli gelişen ve yeni projeler gerektiren bir sektör olduğuna dikkati çekerek, “Kalkınmaya çabalayan, ekonomik zorluklarla karşı karşıya bulunan gelişmekte olan ülkelerin tabi kaynaklarından uzun vadede ve maksimum şekilde faydalanabilmeleri için atık israfına son vermeleri, ekonomik değeri olan maddeleri geri dönüşüme ve tekrar kullanma yöntemlerini uygulamaları gerekmektedir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erkanli-grubundan-60-milyon-dolarlik-atik-yatirimi_112333.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!