Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TİM Katılım Bankalarından Kredi Maliyetlerinde İndirim İstedi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Bankalar Birliği üyelerinin ardından Türkiye Katılım Bankaları Birliği yönetimiyle bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirdi.

yapi.com.tr
TİM Katılım Bankalarından Kredi Maliyetlerinde İndirim İstedi

Karşılıklı görüş ve taleplerin dile getirildiği toplantıya, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve TİM Sektör Konseyi Üyelerinin yanı sıra, Katılım Bankaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Uyan ve Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan katıldı.

"Doları yenelim derken ihracat engellenmesin, MB faiz koridorunu aşağıya doğru gevşetsin”

Toplantının açılışında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Merkez Bankası'nın değerli Türk lirası karşısındaki tutumunu eleştirdi. "Türk Lirası hızla değerlenirken, Merkez Bankası'nın bu duruma kayıtsız kaldığını görüyoruz. Merkez Bankası'nın ilk hamle olarak faiz koridorunu aşağıya doğru gevşetmeye başlamasını talep ediyoruz. Bunun ardından da politika faizlerinde indirime gidilmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuşan Büyükekşi, ihracatçıların Avrupa'da pazar kaybı ve düşen kur - parite ile iki koldan baskı altında olduğunu söyledi.

Büyükekşi, enflasyonun üretici ve ihracatçı için yarattığı maliyet artışlarının olduğu gibi durduğuna dikkat çekerek, "2010 Kasım ayından bu yana sepet kur artışı yüzde 17,6'ya gerilerken aynı tarihten itibaren üretici fiyat artışları yüzde 18'e ulaştı. Yani kur artışlarının yarattığı karlılık etkisi tamamen kayboldu. Doları yenelim derken ihracat engellenmesin” diye konuştu.Büyükekşi, fonlama maliyetinin yüksek olmasının bankacılık sektörünün, ihracatçıların ihtiyaçlarına cevap vermelerini zorlaştırdığını vurgulayarak, ihracatçılar ve bankacıların ilk defa fonlama maliyetlerinin düşürülmesi noktasında buluştuklarını ifade etti.

Katılım Bankalarına çağrı

TİM Başkanı Büyükekşi, sadece 6'ıncı bölgede değil, Türkiye'nin her yerinde yatırımların canlanması ve finansmanı noktasında diğer bankaların yanı sıra katılım bankalarının da aktif desteğini istedi. "Gelin Katılım Bankaları olarak sizler de Türkiye'nin kaldıracı olan ihracata güç verin” diye konuşan Büyükekşi, ihracatçıların Eximbank kredileri için ihtiyaç duyduğu teminat mektubu ve 'aval' konusunda katılım bankalarının daha fazla gayret göstermesi çağrısında bulundu. Katılım Bankalarının, 2023 yılında 'İstanbul'un faizsiz bankacılığın merkezi olması' hedefine de dikkat çeken Büyükekşi, bu çerçevede faizsiz finansman araçlarına ilişkin alt yapının ve yeni finansal araç ve faaliyetlerin geliştirilmesini desteklediklerini açıkladı.

Büyükekşi, dünyada geleneksel bankacılık sisteminin İslam ülkelerindeki sermayeyi çekmeye çalıştığını belirterek, "Şu anda dünyada 350 geleneksel banka, İslami bankacılık bölümü oluşturmuş durumda. Bunlar arasında HSBC, Citibank, Deutsche Bank, UBS gibi dünya devleri de bulunuyor. Bu bankalar İslam ülkelerindeki sermayeyi, katılım bankaları aracılığı ile küresel finans sisteminin içerisine çekiyorlar. Biz de İstanbul'u bir finans merkezi yapmak istiyorsak, katılım bankalarına daha fazla destek vermemiz gerekiyor. Kalkınma bankalarının kullanacakları enstrümanların altyapılarını bir an önce tamamlamamız gerektiğine inanıyoruz. Bu şekilde hem katılım bankacılığı sektörümüze dinamizm katmış olacağız, hem de Körfez sermayesini ülkemize çekeceğiz” diye konuştu.

Katılım Bankaları 2023 hedefine hazır

Katılım Bankaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Uyan ise konuşmasında, reel sektörün finansmanı konusunda daha büyük pay almak istediklerini söyledi. "Bankacılık sektörü içinde yüzde 4.6 aktif büyüklüğümüz var. Bunu daha ileri noktalara götürmeyi hedefliyoruz vizyonumuz yüzde 10 ve üzerine çıkmak” diye konuşan Uyan, özellikle körfez ülkelerine yönelik ihracatın desteklenmesinde önemli bir sinerji yaratabileceklerini ifade etti. Uyan, "2023 ihracat hedefi için 80 milyar liralık kredi ihtiyacı ortaya kondu. Bizim payımıza düşen 10 milyar lira ve biz bunu rahatlıkla karşılayacak kapasitedeyiz” dedi.

Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan da, kredi kullandırma konusunda çok daha aktif davrandıklarına dikkat çekerek, "Temmuz ayı itibariyle geçen yılın kredi rakamlarına ulaştık. İhracatçıların ihtiyaçlarını karşılayacak yeni ürünler ortaya koyduk” dedi. Kaplan, ihracatçılarla sürekli bir araya gelerek yeni finansal enstrümanlar üzerine çalıştıklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tim-katilim-bankalarindan-kredi-maliyetlerinde-indirim-istedi_101114.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!