Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İhracatçılar Bankalardan Pozitif Ayrımcılık Bekliyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatçıların bankacılık sektöründe başta finansman olmak üzere yaşadığı sorunları karşılıklı konuşmak üzere Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Eximbank yöneticilerini TİM'de ağırladı.

yapi.com.tr / AA
İhracatçılar Bankalardan Pozitif Ayrımcılık Bekliyor

p>Toplantıda konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TBB ve Eximbank ile birlikte ülkenin geleceği açısından önemli işbirliklerine imza atacaklarına inandıklarını vurguladı. İhracatın hızla büyüdüğünü, 2011 yılında 135 milyar dolar olan ihracat rakamını 2012 yılında 150 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini anımsatan Büyükekşi, bu hedefi koyarken, tüm dünyada yaşanan ekonomik çalkantıların bilincinde olduklarını söyledi. Büyükekşi, ''Ama biz ihracatçılarımıza güvendiğimiz için kendimize böyle bir hedef belirledik. Geldiğimiz noktada, sene başı projeksiyonlarımıza paralel bir seyir halinde olduğumuzu görüyoruz'' dedi.
    
Türkiye'nin sağlıklı büyümesinin yolunun ihracattan geçtiğini ifade eden Büyükekşi, 2012 yılının ilk yarısında ihracatın yüzde 11,2 artarak 73 milyar dolara yükseldiğini, son 12 aylık ihracatın ise 142,3 milyar dolara ulaştığını anımsattı. Bu rakamlara zorlu koşullar altında ulaşıldığını, en büyük pazarları olan Avrupa'nın ciddi sıkıntı içerisinde olduğunu dile getiren Büyükekşi, ''AB ülkelerine gerçekleştirdiğimiz ihracat yılın ilk 6 ayında yüzde 8 oranında düştü. Bunun sonucunda AB ülkelerinin ihracatımızdaki payı yüzde 40'a geriledi. Bu gerilemeye rağmen alternatif pazarlara verdiğimiz önem bizleri bu krizin etkilerinden korudu'' diye konuştu. Bu yılın ilk 6 ayında ihracatın Orta Doğu ülkelerine yüzde 16, Afrika ülkelerine yüzde 45 ve Amerika kıtasına yüzde 28 oranında arttığını belirten Büyükekşi, ''Türkiye, ihracatını çeşitlendirmede son derece başarılı bir strateji uyguluyor'' dedi.
   
''İhracatçı firmaların sorunu, rekabetçi fiyat sunamama''
   
İhracatçıların zorlu koşullara rağmen ihracat maratonunu sürdürdüğünü anlatan Büyükekşi, kısa vadede olduğu kadar orta ve uzun vade hedefleri gerçekleştirmenin de kendileri için büyük önem taşıdığının altını çizdi. Büyükekşi, ''2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için ihracatçı firmalarımızı büyütmemiz gerekiyor. Şirketlerimizin büyümesi için de finansmana ihtiyacımız var'' dedi. İhracatçı şirketlerin karşılaştıkları sorunların başında finansman problemleri geldiğini vurgulayan Büyükekşi, sevk öncesi ve sevk sonrası kısa/uzun vadeli finansman yetersizliğinin önemli bir sorun olduğunu, bu sorunun, uluslararası rekabet ve diğer ülkelerin imkanlarıyla karşılaştırıldığında, ihracatçının iş yapma imkanlarını kısıtladığını söyledi.
    
Bu sorunun, Türkiye'deki ihracatçı KOBİ'lerin ve büyük firmaların ortak sıkıntısı olduğunu ve bu sıkıntıları 3 ayda bir yaptıkları ihracatçı eğilim anketlerinden de takip ettiklerini ifade eden Büyükekşi, şunları kaydetti:
    
''Anketimizin 2012 yılı ilk çeyrek sonuçlarına göre, finansman maliyetleri ihracat sektörünün öncelikli sorunları arasında, enerji maliyetleri ve döviz kurlarının ardından yüzde 50 oranıyla 3'üncü sırada yer alıyor. İhracatçı firmalarımızın ihracat pazarlamasında karşılaştıkları sorunlar arasında ise, ilk sırada yüzde 57 oranında rekabetçi fiyat sunamama geliyor. İkinci sırada hedef ülkelerdeki ekonomik koşullar, üçüncü sırada ise yüzde 32 ile finansman geliyor. İhracatçılara pozitif ayrımcılık yapmamıza ihtiyaç var.''
   
''Bankacılık sektörünün ihracatçılar için pozitif ayrımcılık perspektifini benimsemesini bekliyoruz''
   
Bankacılık sektöründen en büyük beklentilerinin, ihracata daha fazla destek verilmesi olduğunu söyleyen Büyükekşi, ''İhracatçı sektörlerimiz, ihracatçı firmalarımız büyüdüğünde en büyük faydayı yine bankacılık sektörü görecek. Bankacılık sektörü büyüdükçe de en büyük faydayı ihracatçılarımız görecek'' değrelendirmesini yaptı. İhracatın finansmanının kolaylaştırılması, maliyetlerinin düşürülmesinin, hedeflerine ulaşmak için büyük önem taşıdığını vurgulayan Büyükeşi, ''Bankacılık sektörünün ihracatçılar için pozitif ayrımcılık perspektifinin benimsemesini bekliyoruz. İhracatçılarımız için daha uzun vadeli ve daha rekabetçi maliyetle kredi kanallarının açılması gerektiğine inanıyoruz'' diye konuştu.
    
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) sıkı düzenlemeleri nedeniyle bankaların kredi verme koşulları ve karşılığında istenilen teminatların çok sıkı olduğundan yakınan Büyükekşi, ''Bu çerçevede ihracatçılar için esneklik yapılması gerektiğine inanıyoruz. İhracatçıların geçmiş ihracat ve kredi performansları baz alınarak daha geniş kredi limitleri kullandırılmasını istiyoruz. Çünkü ihracatçılarımız için, ortaya koydukları ihracat projesinin de bir teminat olduğunun altını çizmek gerekiyor. Çünkü ihracatçı bütün kaynaklarını gayrimenkule değil, işine, makinasına, insan kaynaklarına, Ar-Ge'ye ve markaya yatırıyor'' şeklinde konuştu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/ihracatcilar-bankalardan-pozitif-ayrimcilik-bekliyor_100769.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!