Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İş Dünyası Yeni Teşvik Paketinden Memnun

Dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni teşvik sistemi, iş dünyası tarafından olumlu karşılandı.

yapi.com.tr / AA
1 İş Dünyası Yeni Teşvik Paketinden Memnun

ün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni teşvik sistemi, iş dünyası tarafından olumlu karşılandı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: Yabancı yatırımların ülkemize çekilmesinde 'mıknatıs' etkisi göstereceğine inanıyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, olumlu buldukları yeni teşvik sisteminin, Türkiye sanayisinin ihtiyaç duyduğu teknolojik dönüşüm süreci için ateşleyici bir etki yapacağına, uygulamaya konulan il bazlı bölgesel sistemin, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu sosyal barış ortamına da büyük katkı sağlayacağına, bölgeler arasındaki gelişmişlik farklarını hızlı bir şekilde azaltacağına inandıklarını ifade etti. Yeni sistemin belli bölgelere değil tüm Türkiye'ye hitap edecek biçimde konumlandırıldığını ve yeni şartlara, yeni gelişmelere Türkiye'yi çok daha hızlı şekilde entegre edeceğini vurgulayan Büyükekşi, yeni sistem sayesinde, Türkiye ekonomisinin, ''daha güçlü, daha dinamik daha sağlam'' temele kavuşacağını kaydetti.
    
Büyükekşi, ''Yeni teşvik sisteminde uygulanmaya başlayan en önemli yenilik yeni bölgesel haritanın çıkarılması ile birlikte il bazlı bölgesel teşvik sistemi ne geçilmesi oldu. İllerimizin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyine göre 6 bölgeye ayrılarak il bazlı bölgesel teşvik sistemine geçilmesini oldukça olumlu buluyoruz. Bu yeni sistem sayesinde bölgesel gelişmişlik farkının azaltılmasının, kümelenme faaliyetlerinin desteklenmesinin, orta ve yüksek teknolojik yatırımlara öncelik verilmesinin yolu açılacak'' dedi.

Yeni sistemde cari açığın azaltılması amacıyla ithalat bağımlılığı yüksek olan ara malı ve ürünlerin üretiminin, en az gelişmiş bölgelere sağlanan yatırım desteklerinin artırılmasının, bölgesel gelişmişlik farklılıklarının giderilmesinin, kümelenme faaliyetlerinin ve teknolojik dönüşümü sağlayacak yüksek ve orta-yüksek teknoloji içeren yatırımların desteklenmesinin hedeflendiğine değinen Büyükekşi, şu görüşlere yer verdi:

''Türkiye'nin uzun vadeli ve sürdürülebilir bir büyüme ortaya koyması, cari açık sıkıntısını bertaraf edebilmesi, 2023 Sektörel İhracat Hedeflerine ulaşabilmesi için yeni teşvik paketi son derece önemlidir. İthalatın yüzde 70-inin gerçekleştirildiği demir çelik, otomotiv, makine, tekstil, kimya, tarım ve gıda sektörlerinde uygulanacak olan stratejik teşvikler, 2023 İhracat Stratejimizle omuz omuza gidecektir. Stratejik teşviklerin büyük ölçekli yatırımları özendirmede büyük etken olacağını görüyoruz.

TİM olarak 2023 Stratejimizde Türkiye'nin ihracat vizyonunu 'Atılım-Yatırım-Liderlik' şeklinde dönemselleştirdik. Bu dönemselleştirme yeni teşvik paketi ile de uyumludur. TİM olarak, yeni teşvik sisteminin yabancı yatırımları ülkemize çekilmesinde 'mıknatıs' etkisi göstereceğine inanıyoruz. Yeni teşvik sistemi ülkemize yeni yabancı yatırımları çekerken, cari açığı itecektir. Yüksek istihdam, düşük cari açık ve ılımlı yatırım ortamı ile Türkiye rekabet gücünü artıracaktır. Türkiye'ye hakim olan güven ve istikrarın yeni teşvik sistemiyle artacağını düşünüyoruz. Türkiye yeni teşvik sistemi ile artık cari açığı giderek azaltacak,ithalatın yüzde 70'inin gerçekleştirildiği sektörler teşvik sayesinde ülkemizde üretilen ürünleri girdi olarak kullanacak. Ekonomimiz kaynaklarını rekabetçi olduğu alanlara yönlendirecek, sağlıklı bir büyüme gerçekleşecek.

Türkiye, 74 milyonluk dinamik nüfusundan ve 50 bini aşkın ihracatçısından aldığı güce bugün yeni teşvik sisteminden alacağı gücü katarak 2023 hedeflerine bir adım daha yakın olacak.''

TÜSİAD: Ölçek ekonomisi ve kümelenmeyi teşvik etmesi açısından çok olumlu bir adım

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından yeni teşvik sistemine ilişkin yapılan açıklamada, Yeni Teşvik Sisteminin, ülke ekonomisinin sürdürülebilir büyüme patikasına girmesinin önündeki yapısal sorunları gidermeye yönelik stratejik bir yaklaşım getirdiği belirtildi. Türkiye ekonomisinin eriştiği makro istikrar ortamının, Türk ekonomisinin yapısal sorunlarının daha belirgin görülebilmesine olanak sağladığı kaydedilerek, şu görüşlere yer verildi:

''Bu aşamada, Türkiye ekonomisinin, uzun ve başarılı bir büyüme evresine girmesini sağlayan makro reform sürecinin, mikro reformlarla desteklenmesi ihtiyacı daha da öne çıkmıştır. Başta altyapı sektörleri olmak üzere, tüm sektörlerde üretkenliğin arttırılmasını, girişimciliği, ölçek ekonomilerini, Ar-Ge ve yenilikçiliği ve bölgesel kalkınmayı içeren yeni teşvik sisteminin bu ihtiyacı büyük ölçüde karşılayacak bir yapı arz ettiğine inanıyoruz.''

Açıklamada ''Sürdürülebilir büyüme patikasına ulaşılmasının önündeki yapısal sorunları bertaraf etmeye katkı sağlayacağına inandığımız yeni teşvik sistemini, özellikle dört açıdan olumlu buluyoruz'' ifadeleri kullanılırken, bu maddeler ''Küçükten ortaya ve ortadan büyük ölçeğe geçiş başta olmak üzere ölçek ekonomisi ve kümelenmeyi teşvik etmesi'', ''Bölgesel kalkınma ve gelişme açısından daha ayrımlı ve esnek bir yapıya dayalı olması'', ''Bölge ve il sınıflamasının dinamik ve objektif değerlendirmelere daha yatkın bir sistem üzerine inşa edilmiş olması'' ve ''Ar-Ge, yenilikçilik ve teknolojik gelişimi ve dönüşümü teşvik etmesi'' olarak sıralandı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4  |   5  |   6  |   7  |   8
ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/is-dunyasi-yeni-tesvik-paketinden-memnun_91448.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • herkes gibi bende olumlu bakıyorum. okuduklarım itibariyle memleketimiz için hayırlı olması en büyük temenimdir, hayılı olsun. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!