Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tire Halkından Madencilere 'Yasak'

Tire’de açılması planlanan maden ocağına karşı çıkan köy halkı, köy girişine astıkları ‘Madencilerin köyümüze girişi yasaktır’ yazılı pankartla tepkilerini gösterdi.

yapi.com.tr
Tire Halkından Madencilere 'Yasak'

Tire’de açılması planlanan maden ocağına itiraz eden köy halkı tarafından kurulan Kartal Dağı Koruma Platformu, bölgede krize yol açan mermer ocağına karşı direnmeye devam ediyor. Proje için kritik öneme sahip çevresel etki değerlendirmesi sürecinde yapılacak yeni halkın katılım toplantısına sayılı saatler kala örgütlenen platform üyeleri ile çevre örgütleri köy girişine astıkları ‘Madencilerin köyümüze girişi yasaktır’ yazılı dev pankartla maden yatırımına karşı çıktıklarını bir kez daha duyurdu.

Cumhuriyet’ten Erman Şentürk’ün haberine göre; büyük bölümü tarım ve hayvancılıkla geçinen Küçükkale ve Büyükkale halkı, 25 Ekim Pazartesi günü yapılacağı ilan edilen toplantıya dair tavrını önceden ortaya koyarken, Ege Çevre ve Kültür Platformu da (EGEÇEP) duyarlı yurttaşları çevre direnişine destek vermeye çağırdı.

Tire’deki Kartal Dağı eteklerindeki Halkapınar, Mehmetler, Üzümler, Küçükkale, Büyükkale, Alaylı ve Akyurt köylerini içine alan ve 194 hektarlık orman arazisinde ruhsatlandırılan 6 ayrı maden ocağı açılmasını öngören projeye karşı bir süredir örgütlenen yöre halkı, ilk kez mart ayında ÇED duyurusu yapılan projeye karşı çok sayıda toplantı düzenlemiş ve platform kurmaya karar vermişti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tire-halkindan-madencilere-yasak_187686.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!