Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Karaburun’da Halk GES’e İzin Vermedi

İzmir’in Karaburun ilçesinde yapılmak istenen Güneş Enerji Santrali (GES) projesi için ÇED süreci kapsamında yapılmak istenen halkın katılımı toplantısına yurttaşlar izin vermedi.

yapi.com.tr
Karaburun’da Halk GES’e İzin Vermedi

Yıllardır rüzgâr enerji santralleri (RES) istilasına maruz kalan İzmir’in doğa harikası ilçesi Karaburun’un şimdi de Güneş Enerji Santralleriyle (GES) başı dertte. Parlak köyünde yapılmak istenen GES projesi için başlatılan çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci kapsamında halkın katılımı toplantısına yurttaşlar engel oldu.

BirGün’de yer alan habere göre; Kentsel Sit Statüsüyle koruma altındaki Sazak Köyü’ne bitişik 30 hektarlık mera vasfındaki bir alanda kurulması planlanan GES projesine yurttaşlar tepki göstererek eylem yaptı. Eyleme; Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Karaburun Kent Konseyi ve siyasi parti temsilcileri de destek verdi.

Kültürel mirasa zarar verecek
Karaburun Kent Konseyi tarafından yapılan açıklamada, “Karaburun Yarımadası’nı talan eden yatırımların ‘halkı bilgilendirme’ toplantılarına bugüne kadar katılmadık. Bugün de katılmıyoruz. Talanın dinleyicisi olmak, istemiyoruz. Yarımadadaki yatırım başvurularına yönelik itirazlarımızı ilgili kurumlara iletmemize rağmen, onlarca açtığımız davaya rağmen gelinen durum ortada. Bir de bu bölge için 2019 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) ilan edildi. Hala firmalardan proje başvuruları alınıyor. Yarımadayı ÖÇKB ilan ederken amaç korumak mıydı? Yoksa yok etmek mi? Parlak Mahallesi sınırları içinde yapılması planlanan Öres Elektrik’in GES proje alanında; uluslararası ve ulusal ölçekte koruma altına alınan bitki, sürüngen, memeli ve kuş türleri mevcut. Tüm bu canlı türleri zarar görecek. 2019 yılında kentsel sit ilan edilen Sazak Köyü GES ve Öres’in RES projesi bağlantı yolları üzerinde. RES türbinlerinin bozduğu siluet, şimdi GES projesiyle kültürel mirasa zarar verecek.” denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karaburunda-halk-gese-izin-vermedi_190550.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!