Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tiyatro Sahneleri için Davulla Yürüyecekler!

Ankara’nın iki önemli sahnesi, Akün ve Şinasi Sahnelerinin satışına karşı bugün davullu yürüyüş var.

yapi.com.tr
Tiyatro Sahneleri için Davulla Yürüyecekler!

İtirazlara rağmen 5. kez satış ihalesi yapılacak sahnelere sahip çıkan sanatseverler, sanatçı örgütleri ve meslek örgütleri Konur Sokak’tan başlatacakları yürüyüşte, “Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az” diyerek, ihalenin iptalini talep edecekler.

Sahnelerin kamu ortağı Emek İnşaat, daha önce satış için 4 kez ihale açmış, yapılan eylemler nedeniyle ihaleler iptal edilmişti. Başkent Dayanışması, Kültür Sanat-Sen ve sanatçı örgütleri, beşinci ihaleyi de iptal ettirmekte kararlı.

Evrensel'den Hasan Akbaş'ın haberine göre, Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Yavuz Demirkaya, “Bu bizim yabancı olduğumuz bir durum değil. Sadece Akün ve Şinasi Sahneleri de değil, bütün mekanlar özelleştirilerek gözden çıkartılmak isteniyor. İktidar bu mekanları özelleştirerek, satarak sanatı özel şirketler eliyle yönetmek istiyor” dedi.

‘Sahneler kamulaştırılmalı’

Akün ve Şinasi Sahnelerinin yüzde 51’lik hissesinin daha önce özelleştirildiğini ve bunun ortaya çıktığını söyleyen Demirkaya, bu hisselerin bir an önce kamulaştırılması çağrısını yapacaklarını söyledi. Demirkaya, devlet tiyatro ve bale salonlarına ilişkin de dikkat çekici bilgiler sundu. Hiçbir mekanının mülkiyetinin sanat kurumlarına ait olmadığını, bu yapıların ya kiralık ya da tahsisli olduğunu anlatan Demirkaya, istenildiği zaman milli emlak üzerinden sahnelerin satışının kimseye danışılmadan yapılabildiğine vurgu yaptı.

Sanat mekanlarına ilişkin kararların bu şekilde verilemeyeceğini ifade eden Demirkaya, tüm mekanların ve sahnelerin kira ve tahsis yönteminden vazgeçilerek, kamulaştırılması çağrısı yaptı.

‘İnsanlar eve hapsedilmek isteniyor’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, sahnelerin satışının hem sanata da, hem de yaşam alanlarına ilişkin bir saldırı olduğunu vurguladı. Ankara’nın en önemli ve merkezi sahnelerinin yok edilmesiyle insanların evlere hapsedileceğini belirten Candan, sahnelerin gerçek sahiplerinin sözlerine kulak verilmesi gerektiğini söyledi.

Candan, bugün saat 12.00’de Konur Sokak’ta bir araya geleceklerini ve ihalecilere seslerini duyurmak için tiyatro önünde davul çalacaklarını söyledi. 21 Temmuz günü de saat 11.00’de tiyatroların önünde eylemde olacaklarını belirten Candan, tüm sanatseverleri eylemlere destek vermeye çağırdı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tiyatro-sahneleri-icin-davulla-yuruyecekler_122475.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!