Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TMMOB Yasası Geri Çekildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TMMOB'a bağlı meslek odalarının çalışma esaslarını değiştirmeyi öngören yasayı geri çektiklerini açıkladı.

yapi.com.tr
1 TMMOB Yasası Geri Çekildi

TMMOB, torba yasa taslağının meslek odalarını ilgilendiren yasa değişikliğinin örgütlü mücadeleyi parçalamak ve kamu yararı adına denetim görevi üstlenen odaları piyasalaştırılmayı amaçladığı için geri çekilmesini istiyordu. Ayrıca TMMOB, torba yasa taslağının, ormanlar, kıyılar, yeşil alanlar ile diğer doğal ve yapılı çevrede tahribata yol açacağını belirtiyor.

Bianet'ten Nilay Vardar'ın haberine göre, Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, 30 Ocak'ta Bakan Bayraktar'ın daveti üzerine görüşmeye gittiklerini ve kendilerine "Benim dönemimde meslek odaları ile ilgili böyle bir yasa gündeme gelmeyecek" dediğini aktardı.

Muhçu, yasanın geri çekilmesini önemsediklerini ancak bugüne kadar meslek odalarının 34 kanun hükmünde kararname ve yasa ile kaybettikleri yetkilerini geri almak için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Torba yasanın bütünü hala belirsiz

Torba yasa taslağındaki diğer yasalarla ilgili Bakan'ın görüş bildirmediğini belirten Muhçu, diğer yasalarla ilgili Bakanlığa bir dosya sunduklarını ve bu yasaların da geri çekilmesi için mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.

Torba yasanın içinde sadece TMMOB yasası değil ayrıca, Yapı Denetimi Hakkında Kanun, İmar Kanunu, Kat Mülkiyeti Kanunu, Belediye Gelirleri Kanunu, Kıyı Kanunu, İskan Kanunu, Mera Kanunu, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 644 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili düzenlemeler de bulunuyor.



http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmob-yasasi-geri-cekildi_104215.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • TMMOB'yi ilgilendiren yasalar mutlaka karşılıklı görüş ve bilgi alışverişi sonucunda çıkartılması daha iyi olur. Sanırım bizdeki eksiklik sivil toplum kuruluşlarından ve özellikle meslek odalarından yasa düzenlenmesi konusunda teklif ve önerilerin, yasayı çıkartanlara sunulmamasıdır. Özellikle teknik ve mesleki konulardaki yasaların teklifleri, ileri demokrasi örneklerinde gördüğümüz gibi meslek odalarınca hazırlanmalı ve sunulmalıdır. Yaşanan bu örnek bir ders olur ve bilgi paylaşımı ile meslek insanlarını mutlu eden yasalarımız olur. Bahtiyar Çetinbaş-inşaat mühendisi YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!