Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ için Acele ‘Dönüşüm’ Yargıya Taşındı

Üsküdar Belediyesi‘nin Çengelköy’de belediyeye ait araziyi apar topar TOKİ’ye devretmesi yargıya taşındı. Belediye Başkanı’nın meclisten yetki almayı beklemeden TOKİ ile anlaştığı da ortaya çıktı.

yapi.com.tr
TOKİ için Acele ‘Dönüşüm’ Yargıya Taşındı

Birgün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'nın haberine göre, İstanbul Çengelköy’de  Üsküdar Belediyesi mülkiyetindeki yaklaşık 6 dönümlük arazinin kentsel dönüşüm gerekçesiyle apar topar TOKİ’ye devredilmesi davalık oldu. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in çağrısıyla belediye meclisi 5 Ağustos’ta olağanüstü toplanarak Çengelköy’de  1159 ada 48 ve 49 parsellerde yer alan taşınmazların oyçokluğuyla TOKİ’ye devredilmesine karar vermişti. Meclis tutanaklarına göre Üsküdar Belediyesi’nin belediye meclisinden yetki almayı beklemeden TOKİ ile mutabakata vardığı da ortaya çıktı. TOKİ’nin meclis toplantısından önce Üsküdar Belediyesi’ne gönderdiği 31 Temmuz tarihli yazıda taşınmazlar için bir protokol düzenlendiği belirtilerek bu protokole ilişkin gerekli işlemlerin yapılması isteniyor. Meclis tutanaklarında Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise “TOKİ ile vardığımız şifai mutabakat gereği bu bölgede emsal olacak imarla inşaat temeli atacağız” diyor.

Kanuna aykırı karar

Üsküdar Belediyesi CHP’li meclis üyeleri kararın yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle İstanbul İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Dava dilekçesinde olağanüstü meclis toplantısında kentsel dönüşüm konusunun  görüşülürek oyçokluğuyla karar alınmasının Belediye Kanunu’nun 20. maddesine aykırı olduğu belirtildi. Dilekçede, “Üsküdar’da 10 yılı aşkın zamandır varlığını koruyan kentsel dönüşüm sorunu kanunun belirlediği şekilde acil durumlardan değildir” denildi.

TOKİ’ye devredilmek istenen taşınmazlar kamulaştırılarak belediyenin mülkiyetine geçti. Belediyeye geçen arazinin TOKİ’ye ne kadar bedel üzerinden satılacağı ise belirsiz.  Meclisten oyçokluğuyla çıkan kararla birlikte imar planında ticaret ve kültürel tesis alanı olarak görünen arazi, belediye komisyonlarına gönderilmeden ticaret, kültürel tesis ve konut alanı olarak planlanmış oldu.

Usülsüz dönüşüm

Üsküdar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Avukat Banu Gün Öztürk, Çengelköy’de yapılmak istenen kentsel dönüşümün usulsüz olduğunu söyledi. Belediye’nin TOKİ ile meclis yetkisi alınmadan anlaşmış olmasını eleştiren Öztürk, “Daha belediye meclisi Belediye Başkanı’na yetki vermeden bu anlaşmalar TOKİ ile sözlü olarak yapılmış. Kentsel dönüşüm imar üzerine dayanır. Ancak bu dosya imar komisyonuna gönderilmeden meclis olağanüstü toplanarak belediye meclisinden geçirildi.

Pek çok insanın hayatını etkileyecek böyle bir düzenleme Üsküdar halkının katılımıyla yapılmalıydı. Üsküdarlıların sağlıklı bir çevrede yaşamaları için kentsel dönüşüm gerekli.  Ancak Belediye Kanunu’na göre de usulsüz bir işlem söz konusu. Belediye Kanunu’na göre kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilecek alanın en az 50 bin metrekare olması öngörülür, ancak burada 5.785 metrekarelik bir alan söz konusu” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-icin-acele-donusum-yargiya-tasindi_124336.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!