Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

TOKİ'de Yeni Dönem Başlıyor

Hakkarili Afetzedeler TOKİ...

TOKİ'den İndirimli Ev Açıklaması!

TOKİ, 17 Şehirdeki 32 Arsayı...

‘Tüp Tünel’ Projesi Tartışma Yarattı!

TOKİ 6 Ay Taksiti Artırmayacak

TOKİ Başkanından Kalitesiz...

TOKİ İnşaatında Çalışan İşçiler...

İzmir'de Tramvay Güzergahında Değişiklik

İzmir'in Yeni Fuarı için Geri...

İzmir’in Tramvayı Bin 300...

İzmir’e Dev Camiye Bakanlık Vizesi

İzmir'e Dev Kampüs

TOKİ Arsa Olmadan İhaleye Çıkıyor

İzmir’in Dev Ulaşım Projeleri...

Karşıyaka’ya Yeni Statta Bomba Açıklama

İzmir’in Konut Şampiyonları Açıklandı

Kat Yüksekliği Artışı, Kentleri...

TOKİ, BDDK Hizmet Binasını İhaleye Açtı

TOKİ'den 240 Ay Vadeyle İş Yeri

TOKİ Sitesinde İstinat Duvarı Çöktü

Yarımada’da “Tam” Mutabakat

Hedef Dikey Mimariden Yatay...

Foto: DHA

TOKİ Konutlarında Yangın Paniği

'7500 Müteahhit Haksız Rekabetle...

TOKİ de Denetlensin

TOKİ İsyanı: Tapu Sevinci Hüsrana Döndü!

SPK Binasını TOKİ Yapacak

CHP, TOKİ'ye Dava Açıyor

TOKİ’nin Denetim Birimi Yok

Torunlar'a TOKİ Kalkanı

Mimarlardan TOKİ'nin Yarışmasına Dava

TOKİ için Acele ‘Dönüşüm’...

TOKİ'den 'Halime Hatun Kümbeti'...

Dolandırıcıdan TOKİ Oyunu

Bilirkişiden, TOKİ Konutlarına...

Önce Afet, Sonra TOKİ Vurdu!

TOKİ Çengelköy’e de El Attı!

TOKİ’den Açık Artırmayla Konut...

TOKİ'den 'Yanlış Hesap' Savunması

Foto: DHA

Erciş'te TOKİ İnşaatı Çöktü

TOKİ'nin Deprem Konutlarında...

Çeşme’de TOKİ Kavgası Alevlendi!

TOKİ Örnek Projeyi Uşak’ta Başlattı

İzmir'de TOKİ Kapışması!

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ile İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş arasında 'TOKİ' tartışması patladı. Yorgancılar'ın 'TOKİ konut yerine fabrika yapsın' önerisine sert çıkan Demirtaş, "İzmir'de TOKİ'ye ihtiyaç yok. Fabrika yaptırmak isteyen sanayici varsa İTO üyesi inşaatçılarımız bu işe

yapi.com.tr
İzmir'de TOKİ Kapışması!

Ege'de Son Söz'ün haberine göre, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ile İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, TOKİ nedeniyle karşı karşıya geldi. EBSO Başkanı Yorgancılar'ın TOKİ'nin konut yerine fabrika yapması önerisine İTO Başkanı Demirtaş'tan yanıt gecikmedi. Demirtaş, fabrikaları İzmirli müteahhitlerin yapabileceğini belirterek, "Fabrika yapmak için TOKİ’yi göreve çağırmak gereksiz. Fabrika yaptırmak isteyen sanayici varsa, İTO üyesi inşaatçılarımız ile fabrikaları yapmaya talibiz"  dedi.

EBSO Başkanı Yorgancılar, iki gün önce yaptığı açıklamada, sanayicinin finansman sorununun çözümü için TOKİ'nin konut yerine fabrika yapmasını önerdi. Yorgancılar, "Fabrika açmak isteyen sanayici en büyük parayı arsaya veriyor,üzerine fabrika yapıyor, içine makinaları koyuyor. Parası kalırsa işletme sermayesi koyacak, yoksa kredi için bankaların kapısını çalıyor" dedi.

Yorgancılar'ın TOKİ ile ilgili önerisiyle ilgili yazılı bir açıklama yapan İTO Başkanı Demirtaş ise TOKİ'nin İzmirli müteahhitlerle haksız rekabete girmesini istemediklerini belirterek, Yorgancılar'ın önerisini  'gereksiz' olarak niteledi. Demirtaş, "Fabrika binası yapmakta zorlanan sanayiciler varsa üyelerimiz 3-5-7 hatta 10 yıllık kredi bulup, inşaatları yapabilir. Fabrika yapmak için TOKİ’yi göreve çağırmak gereksiz” dedi.

Haksız rekabet suçlaması

Demirtaş, son yıllarda TOKİ’nin işlevinin ve görevinin kamuoyunda yanlış değerlendirilmeye başlandığını söyledi. Demirtaş, TOKİ’nin misyonunun arsa üretmek, konuta kredi yoluyla finansman sağlamak, kendi arsaları üzerinde konut üretmek ve dar gelirlinin uzun vadeli imkânlarla konut sahibi olması olduğunu belirterek, “TOKİ neden ortaya çıktı? Ülkemizde ne yazık ki çarpık bir kentleşme yaşanınca, kentlere büyük güç olunca doğan konut ihtiyacı nedeniyle TOKİ ortaya çıktı. Ama TOKİ son yıllarda bu misyonunu terk ederek, Türkiye’nin her yerinde başarılı işler yapan yapsatçı inşaatçılarla, müteahhitlere haksız rekabet etmeye başladı. Devlet parası, devlet kaynağı ile konutlar üretiyor. TOKİ’nin misyonu müteahhitlerle rekabet etmek, lüks konut üretmek değil” dedi.

İTO’nun üyesi olan 7500 müteahhidin de TOKİ’nin haksız rekabeti ile karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Demirtaş, “Oysa üyelerimiz olan yapsatçılar, müteahhitlerimiz Bornova Özkanlar’dan başlayarak, Hatay Caddesi ve etrafının, Buca’nın önemli bir bölümü, Karşıyaka’nın Mavişehir dışında kalan bölümü ve İzmir’in daha pek çok semtini, mahallesini bir kuruş devlet desteği almadan başarıyla yaptılar” dedi. Buna rağmen İzmir iş dünyasında üyesi olan müteahhitler ile TOKİ’nin bir alanda daha rekabet etmesine yol açacak çağrılar yapıldığını belirten Demirtaş, “Bugün devlet parası kullanan TOKİ’ye yeni bir misyon biçilmek isteniyor, ‘Fabrikalar yapsın’ deniliyor. Bu İzmirli müteahhitlere, İzmir iş dünyasına karşı haksızlık” diye konuştu.

'TOKİ'ye ihtiyacımız yok'

Fabrika yapmanın yolu ve yönteminin TOKİ’yi göreve çağırmak olmadığını belirten Demirtaş, şöyle konuştu: “Fabrika yapılması için öncelikle proje olması gerekir. Bu proje için kaynak gerekir. Bu özkaynak ya da dış kaynak olabilir. Ülkemizin en büyük sorunu cari açık. Cari açığın nedenini bulmak için fal bakmaya gerek yok. Ara malı ithalatı ve enerji ithalatı cari açığın en büyük nedeni. Orta – uzun vadeli kredi ve destek olduğu takdirde Türk özel sektörü fabrikasını da yapar, ara malını da üretir, ülkeyi cari açık belasından da kurtarabilir. Bunun için yol TOKİ’yi göreve çağırmak değil devleti göreve çağırmak olmalı, ara malı üretimi için hazırlanan projelere orta ve uzun vadeli kredi sağlanmalı. Biz, TOKİ’nin İzmir’de ne konut ne de fabrika yapmasını istemiyoruz. Onları yapacak kapasite ve yetenekte müteahhitlerimiz, inşaatçılarımız var. TOKİ sadece arsa üretsin yeter. İzmir’de TOKİ’ye ihtiyacımız yok. Fabrika yaptırmak isteyen sanayici varsa, İTO üyesi inşaatçılarımız ile fabrikaları yapmaya talibiz. Fabrika binası yapmakta zorlanan sanayiciler varsa üyelerimiz 3-5-7 hatta 10 yıllık kredi bulup, inşaatları yapabilir. O nedenle TOKİ’yi göreve çağırmak gereksiz. Bu açıklamayı özellikle yapıyoruz ki konut konusunda haksız rekabet yaratan TOKİ’nin, bunun üstüne bir de ‘Bize çağrı var, fabrika inşaatına da girelim’ diye düşünmesin. Yoksa amacımız bir polemik yaratmak değil.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirde-toki-kapismasi_125330.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!