Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ Müteahhitleri Zengin Etti

Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek döneminde, “Oran Şehri” bölgesinde bulunan imar alanlarında yaptığı işlerle kamuoyunda adını duyuran şirketin, 537 milyon TL ödemesi gereken yere, yalnızca 144,9 milyon TL ödeyerek sahip olduğu ortaya çıktı.

yapi.com.tr
TOKİ Müteahhitleri Zengin Etti

Sayıştay denetçilerinin TOKİ’nin mali hesaplarında yaptığı inceleme, kurumun birçok hatalı uygulaması ile iktidara yakın şirketlerin ihya edildiğini gözler önüne serdi. Sayıştay’ın, “TOKİ 2018 Yılı Denetim Raporu”na göre, Ankara Çankaya’da yapılan arsa karşılığı gelir paylaşım işinde ÜFE farkı eksik hesaplanınca, şirket 15.8 milyon TL kâr elde etti.

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre; Ankara Çankaya’da yer alan Atakent Mahallesi’ndeki alanda arsa karşılığı yapılacak projeyi üstlenen şirkete, yer teslimi 18 Nisan 2013 tarihinde yapıldı. Geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan proje kapsamında 189 konut, 59 ofis 1 AVM ve yedi sosyal tesis inşa edildi.

TOKİ ile şirket arasında imzalanan sözleşme kapsamında bir de ödeme tablosu hazırlandı. Şirket, idareye yapması gereken ödemenin ilk üç taksitini süresinde ödedi. Ancak inşaat, şirketin kusuru dışındaki nedenlerle gecikmeye uğradı. Gecikme nedeniyle ödeme planındaki süreler de şirketin başvurusu üzerine gecikme süresi kadar uzatıldı ve yeni bir ödeme planı oluşturuldu.

Şirket, yeni ödeme planına göre düzenlenen miktarın ilk iki taksitini eksiksiz ve süresinde ödedi. Ödeme planına göre, 43,50 milyon TL tutarında olan üçüncü taksitin ise 14,3 milyon TL’si ödenerek kalan 28,4 milyon TL için ek süre talep edildi. Şirket, satışlardan beklediği kazancı sağlayamayınca dördüncü taksit de ödenmedi.

Gecikme cezası eksik tahsil edildi
Taksitlerin gecikmesi üzerine idare ve şirket arasında mutabakat metinleri imzalandı. Metinler gereği, şirkete 26,2 milyon TL’lik ceza faturası kesildi. Ancak şirketten, Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi hesaplanarak faturalandırılan 26,2 milyon TL’lik cezanın yalnızca 10,3 milyon TL’si tahsil edildi. Sayıştay denetçileri, şirketin 537,80 milyon TL ödeyerek sahip olabileceği 202 bağımsız bölüme yalnızca 144,9 milyon TL ödeyerek sahip olduğunu tespit ederek, eksik kalan tutarın şirketten tahsil edilmesi gerektiğini ifade etti.

Sayıştay’ın TOKİ’ye ilişkin tespitleri bununla da sınırlı kalmadı. Kuzey Ankara Kent Girişi’nde inşa edilmesi planlanan ancak yapımından vazgeçilen işler için yüklenici şirkete fazladan 23,8 milyon TL ödendiği öğrenildi. Bölgeye yapılması planlanan ve aralarında 809 adet konut ile kreş ve camilerin de olduğu inşaat işlerindeki imalat değişiklikleri sonucu imalat bedelleri kesilmeyince şirkete milyonlarca lira fazla ödeme yapıldı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-muteahhitleri-zengin-etti_176869.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!