Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ’nin Denizi Satması Yargıya Taşınıyor

TOKİ tarafından İzmir’de bir bölümü denizin içinde kaldığı görülen alan da dahil satışa ve kiraya çıkartılan yerlere tepkiler sürüyor. Karşıyaka Belediyesi konuyu yargıya taşıyacaklarını belirtirken, İzmir Milletvekilli Mahir Polat ise konuyu meclise taşıdı.

yapi.com.tr
TOKİ’nin Denizi Satması Yargıya Taşınıyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, 26 ilde 191 arsa için satış ve kira ihalesine çıkılacağı duyuruldu. İzmir’de Karşıyaka, Aliağa ve Narlıdere ilçelerinde toplam 4 parsel satış ve kiralama ihalesine çıkacak. Karşıyaka’da satışa sunulan ve bir bölümünün denizde kaldığı görülen alanın yanında Rekreasyon Alanı ve Açık Spor Tesis Alanı için alınan satış kararına tepkiler sürüyor.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; Karşıyaka Belediyesi yaptığı yazılı açıklamada, “Satış kararı, tüm İzmir halkı gibi bizi de üzmüştür. Bir bölümü denizde kalan ve normal koşullarda belediyelere bedelsiz olarak terk edilmesi gereken kamusal alanların 'yatırımcıya fırsat' olarak sunulmasını şaşkınlıkla izlemekteyiz.” denildi.

Belediyeden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Karşıyaka Belediyesi olarak 9 Temmuz 2020 tarihinde kamu kullanımındaki söz konusu alanların müzayede yoluyla satılmasına şiddetle karşı olduğumuzu ve bir an önce bu yanlıştan dönülmesini beklediğimizi belirtiriz. Öte yandan Belediye olarak bu alanların kamusal kullanımda kalması için başta hukuki yol olmak üzere her türlü girişimde bulunacağımızı ifade etmek isteriz. Bilinmelidir ki Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak birçok canlının yaşam bulduğu, halkın kullanımına açık olması, rahatça gezebilmesi, ulaşabilmesi ve spor yapması gereken bu alanların hiçbir şekilde tel örgülerle kapatılmasına, halkın ulaşamayacağı hale getirilmesine, plan değişikliği marifetiyle zaten yapı yoğunluğu ve yüksekliği açısından doygunluğa ulaşmış Mavişehir Bölgesinde yeni bir yapılaşma kararına müsaade edilmeyecektir.”

Şehir planlaması için sıkıntı yaratabilir
CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat da konuyu Meclis’e taşıdı. Satışa çıkarılan araziler ve gayrimenkuller için TOKİ’nin dikkatli davranması gerektiğini belirten Polat, “Satışa çıkarılan alanlar kamu alanları. İnsanların gezip dolaşabileceği bu alanların özel şirketlere satılması şehir planlaması açısından ciddi sıkıntı yaratabilir. Bu noktada Bakanlık yerel yönetimler ve STK’lardan bağımsız bir planlama içerisine girmemelidir. Aliağa’daki arazi ‘Pazar Alanı’. Yasalar pazar alanları için yerel yönetimlerin denetiminde olmasını belirtiyor. Yine Narlıdere’de mahkeme sürecinde olan, akıbeti belli olmayan bir arazi var. TOKİ’nin belirttiği taşınmazları alanların karlı çıkacağı açıklamasına baktığımızda, biz de kimlerin bu işten rant elde edeceğini merak ediyoruz. Karşıyaka’da ise parselin denizde bulunduğunu görüyoruz. Denizde nasıl bir mülkiyet olacağını ihaleleri takip ederek hep birlikte öğreneceğiz.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokinin-denizi-satmasi-yargiya-tasiniyor_180816.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!